Johnson už připouští odklad brexitu | E15.cz

Johnsonova vláda už začíná zmiňovat odklad brexitu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britský premiér Boris Johnson požádá zbytek Evropské unie o další odklad brexitu, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na podobě odchodu z EU. Píše se to v dokumentech předložených britskou vládou u soudu ve Skotsku, kde se v pátek začala projednávat stížnost proti premiérovi. 

Obsah dokumentů se zdá být v rozporu s veřejnými výroky ministerského předsedy, uvádí televize Sky News.

Britský parlament ale v září schválil zákon, jehož cílem je vyloučit možnost, že na konci měsíce nastane brexit bez dohody. Vládě dává čas do 19. října, aby prosadila dohodu o podmínkách brexitu, nebo aby získala svolení zákonodárců k neřízenému odchodu z unie. Při nesplnění obou podmínek opatření ukládá vládě povinnost dojednat nový odklad brexitu.

Kabinet v čele s Johnsonen v posledních týdnech opakuje, že nebude jednat protiprávně, zároveň ale trvá na tom, že odchod z EU se na konci října uskuteční „ať se stane cokoli“. Premiérovi oponenti teď žádají po skotském soudu, aby Johnsonovi přikázal, že se zákonem o odkladu musí řídit. Soudní stížnost také uvádí, že Johnsonovi by měl hrozit trest, včetně pokuty či odnětí svobody.

Vláda v dokumentech předložených soudu uvádí, že předseda vlády akceptuje podmínky takzvaného Bennova zákona, označovaného podle labouristického poslance Hilaryho Benna.

„V případě, že ani jedna z popsaných podmínek... nebude splněna, pošle (premiér) v patřičném harmonogramu dopis v popsané formě nejpozději 19. října 2019,“ uvádí dokument, který na twitteru zveřejnil jeden z právníků zapojených do stížnosti proti Johnsonovi. Vláda také uvedla, že premiér nemůže jednat způsobem, který by odeslání dopisu s žádostí o odklad brexitu bránil.

„Zdroj mi potvrdil, že jediné, co tohle znamená, je, že vláda neporuší zákon. Neznamená to, že se bude prodlužovat (vyjednávací období),“ reagoval na twitteru konzervativní poslanec Steve Baker, který patří k nejtvrdším euroskeptikům ve vládní straně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video