Johnsonovo ultimátum: z brexitové dohody musí zmizet irská pojistka | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Johnsonovo ultimátum: z brexitové dohody musí zmizet irská pojistka

ČTK

Jen úplné vyškrtnutí takzvané irské pojistky by umožnilo ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z Evropské unie. Při svém prvním vystoupení v dolní komoře britského parlamentu to prohlásil nový premiér Boris Johnson. Uvedl, že časový limit platnosti pojistky nestačí. Ve svém projevu zároveň slíbil občanům Evropské unie, že i po případném brexitu bez dohody budou moci žít a pracovat v Británii. Za misi své vlády označil cíl učinit z Británie "nejlepší místo na Zemi".

„Musí být jasně pochopeno, že cesta k (brexitové) dohodě vede skrze zrušení (irské) pojistky," prohlásil Johnson. Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako irská pojistka se stal hlavní překážkou pro ratifikaci „rozvodové" dohody v britském parlamentu. Cílem mechanismu je zaručit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, část britských politiků se ale obává, že výsledkem bude trvalé připoutání jejich země ke strukturám EU.

Johnson vyloučil, že by pro jeho vládu bylo přijatelné zmírnění pojistky dojednáním časového limitu její platnost. Evropská unie přitom tento ústupek v minulosti odmítla a dlouhodobě dává najevo, že bez opatření zabraňujícího obnově kontrol na irské hranici se brexitová dohoda nemůže obejít.

„Doufám, že (zbytek EU) přehodnotí svůj odmítavý postoj ke změnám v dohodě o vystoupení. Pokud tak neučiní, budeme samozřejmě muset odejít bez dohody," dodal Johnson. O brexitu je prý připraven s představiteli unie jednat „kdykoli a kdekoli".

V souvislosti s možným brexitem bez dohody nový britský premiér slíbil unijním občanům „absolutní jistotu" zachování jejich práva pobývat a pracovat v Británii. Podle Johnsona je Británie na takový odchod z EU připravena lépe, než si mnozí myslí.

V úvodu svého projevu bývalý londýnský starosta a exministr zahraničí vylíčil optimistickou vizi budoucnosti, v níž je Británie nejsilnější evropskou ekonomikou a centrem moderních technologií a zelené energetiky. „Naším úkolem je 31. října realizovat brexit, abychom tak sjednotili Spojené království a dodali mu novou energii, a učinit tuto zemi nejlepším místem na Zemi," řekl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!