Kanada zadržela rekordní počet Mexičanů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kanada zadržela rekordní počet Mexičanů

ČTK

Kanadské hraniční služba (CBSA) zadržela za prvních 67 dní letošního roku více Mexičanů, než v uplynulých třech letech za celý rok.

Vyplývá to ze statistik získaných agenturou Reuters. Prudký nárůst přichází poté, co vláda v prosinci zrušila vízovou povinnost pro Mexičany.

CBSA od 1. ledna do 8. března zadržela 444 občanů Mexika. Za celý loňský rok to bylo 410 Mexičanů, v roce 2015 jich zadržela 351 a o rok dříve 399. CBSA může zadržet cizí státní příslušníky pokud se domnívá, že mohou představovat nebezpečí pro veřejnost, je-li jejich identita nejasná nebo pokud považuje za nepravděpodobné, že se dostaví k odsunu nebo řízení.

Náš člověk v USA: Postrach ilegálů

Zvýšil se také počet Mexičanů, kteří byli vráceni zpět do země na letišti. V lednu jich bylo 313, což bylo více než za celý rok v letech 2012, 2013 a 2014.

Po zrušení vízové povinnosti všichni Mexičané, kteří přijíždějí do Kanady, musí mít elektronické cestovní povolení (eTA), které je možné získat přes internet za několik minut. Nemohou však v zemi pracovat bez pracovního povolení a eTA nezaručuje vstup do země.

Ilegálních cest z Mexika do USA ubývá a ceny převaděčů stoupají

Od 1. prosince 2016 do 10. března 2017 Kanada vydala 72 450 cestovních povolení pro občany Mexika. To je výrazný nárůst proti stejnému obchodí předchozího roku, kdy byla požadována víza.

Kanadský ministr pro přistěhovalectví a uprchlíky Ahmed Hussens uvedl, že jeho ministerstvo situaci sleduje. "Bylo by předčasné vyvozovat v tuto chvíli závěry nebo spekulovat o budoucí politice," řekla mluvčí ministra Camielle Edwardsová.

Mnoho Mexičanů přesunulo svůj zájem z USA do Kanady, protože americký prezident Donald Trump slíbil zátah na americké nelegální migranty, z nichž zhruba polovina je z Mexika.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!