Kapitálová omezení poškodila řecké firmy, o práci přišlo 16 tisíc lidí | E15.cz

Kapitálová omezení poškodila řecké firmy, o práci přišlo 16 tisíc lidí

Tlačenice před řeckou bankou
Tlačenice před řeckou bankou
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Omezení pohybu kapitálu, zavedená na konci června v Řecku, připravila v červenci o místo více než 16 tisíc zaměstnanců v soukromém sektoru. Uvedla to řecká organizace Ergani Centre, jejíž zprávu citoval zpravodajský web Greek Reporter. Podle organizace je to poprvé za 15 let, kdy byl počet propuštěných lidí v červenci větší než počet přijatých.

Podle údajů zmíněné organizace, která se zabývá otázkou zaměstnanosti žen, bylo v Řecku v červenci 160 630 lidí, kteří byli propuštěni, opustili zaměstnání nebo odešli do důchodu. Naopak 143 792 lidí bylo do zaměstnání přijato, uvedl server.

V červenci, kdy v Řecku vrcholí turistická sezona, přitom zaměstnavatelé obvykle nabírají velký počet pracovníků. Podle údajů Ergani Centre bylo loni v červenci o 13 275 více Řeků do práce přijato, než kolik jich bylo propuštěno.

Řecko je zemí s nejvyšší nezaměstnaností v Evropské unii. V důsledku dluhové krize Řecko zavřelo 29. června banky a přerušilo obchodování na aténské burze. Ve snaze zabránit masivnímu odlivu peněz ze země byl rovněž stanoven limit na denní výběr hotovosti z bankomatů.

Atény se v polovině července dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu. Peníze Řecko dostane výměnou za provedení požadovaných reforem. Banky znovu otevřely 20. července, výběry z účtů ale zůstaly omezeny. Obchodování na burze bylo obnoveno minulé pondělí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.