Karanténa v Itálii se má rozšířit na celou zemi | E15.cz

Karanténa v Itálii se rozšiřuje na celou zemi. Lidé nemusí dočasně splácet hypotéky

ČTK

Po celé Itálii začínají platit přísná opatření, včetně zákazu různých shromáždění a sportovních akcí, jejichž cílem je zabrzdit šíření nového typu koronaviru. Vláda dva dny po vyhlášení karantény v severních regionech rozšířila omezení na celé italské území a oznámila, že lidé budou moci cestovat pouze do práce či v naléhavých situacích. Epidemii nemoci COVID-19, která je v Evropské unii spojena už s více než 500 úmrtími, vpodvečer na dálku proberou lídři členských států bloku.

„Čísla nám ukazují, že zažíváme výrazný nárůst počtu nakažených... a také zesnulých lidí,“ řekl v pondělí večer italský premiér Giuseppe Conte, když oznamoval celostátní karanténu, která platí ode dneška až do 3. dubna. Šedesát milionů obyvatel Itálie bude moci cestovat jen kvůli práci a zdravotním či rodinným krizím, zavřené zůstanou všechny školy a univerzity, zakázané jsou sportovní akce i veškerá shromáždění na veřejných prostranstvích. Omezení se vztahují i na kina, divadla a muzea nebo na obchody a restaurace.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by čeští občané, kteří jsou v Itálii a chtějí odjet, měli kontaktovat konzulární pracoviště českého zastupitelského úřadu v Miláně či Římě. Česká diplomacie nyní nařízení italských orgánů a jeho dopad na cizince ověřuje, řekl Petříček České televizi.

Italové v noci na dnešek vyrazili ve velkém na nákupy, před obchody ve větších městech se tvořily fronty. Italské obchody nicméně mohou zůstat otevřené i při nových pravidlech proti šíření koronaviru. Podmínkou je to, aby personál zajistil metrové rozestupy mezi zákazníky.

Vláda také rozhodla o dočasném pozastavení splátek hypoték, opatření se vztahuje na jednotlivce a domácnosti, řekla rozhlasové stanici Anch’io náměstkyně ministerstva hospodářství Laura Castelli.

Itálie je ze všech evropských států nákazou zasažena nejhůře, přítomnost čínského viru se zde za poslední týdny potvrdila u více než devíti tisíc lidí. Infekci nepřežilo nejméně 463 pacientů, většinou šlo o lidi ve věku nad 80 let. Nejvíce nakažených i mrtvých hlásí sever země, koronavirus se už ale rozšířil do všech 20 italských regionů.

Města v karanténě: takhle jste je ještě neviděli >>>

Od druhé poloviny února přijala země řadu opatření proti šíření nákazy, zprvu zejména pro severní oblasti, kde je situace nejhorší. Minulý týden mimo jiné uzavřela v celé zemi na dva týdny školy.

Od neděle vláda výrazně zpřísnila opatření, označované za „drastické“, když nařídila až do 3. dubna karanténu pro region Lombardie a pro 14 provincií v dalších regionech. Opatření, na jehož základě by lidé neměli tyto oblasti opouštět, se dotklo zhruba 16 milionů lidí, což je asi čtvrtina italské populace.

Společné úsilí proti šíření koronaviru a souvisejícího onemocnění COVID-19 budou od 17:00 prostřednictvím videokonference projednávat lídři členských zemí EU. Evropská komise dosud mimo jiné zahájila společný nákup ochranných prostředků, vyhradila finance na výzkum léků a snaží se koordinovat kroky přijímané jednotlivými státy, které však hrají v jednotlivých opatřeních hlavní roli.

Boj proti nákaze bude rovněž hlavním tématem plenárního zasedání Evropského parlamentu. To bylo nejdříve kvůli koronaviru přesunuto ze Štrasburku do Bruselu a následně zkráceno ze čtyř dní na jeden. Poslanci odložili větší část plánovaných bodů včetně rezoluce odsuzující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a jeho verbální útoky na členy EP.

Dění kolem koronaviru sledujte v online reportáži zde.

Autor: ČTK
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!