Komise v USA: Musíme zabránit tomu, aby Čína kupovala naše firmy | E15.cz

Komise v USA: Musíme zabránit tomu, aby Čína kupovala naše firmy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Komise amerického Kongresu monitorující hospodářské a bezpečnostní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou doporučila, aby byly blokovány snahy čínských státních společností o převzetí amerických podniků. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Komise ve své výroční zprávě uvedla, že Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) by měl čínským státním firmám bránit v "akvizicích či jiných způsobech získávání efektivní kontroly nad americkými podniky".

Dodala, že čínská komunistická strana používá státní firmy jako ekonomický nástroj k prosazování svých zájmů v oblasti národní bezpečnosti.

Doporučení přichází jen týden poté, co byl prezidentem Spojených států zvolen republikánský kandidát Donald Trump. Ten během své volební kampaně opakovaně kritizoval obchodní politiku Číny a navrhoval uvalení vysokých cel na čínský dovoz.

Spojené státy jsou letos podle agentury Reuters nejčastějším terčem čínských podniků usilujících o zahraniční akvizice. Čínský konglomerát Dalian Wanda se tento měsíc například dohodl, že koupí za miliardu dolarů americkou produkční firmu Dick Clark Productions. Ta připravuje udílení filmových cen Zlatý glóbus anebo soutěž krásy Miss America.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video