Komisi se nelíbí situace v Polsku, Varšavě posílá doporučení | E15.cz

Komisi se nelíbí situace v Polsku, Varšavě posílá doporučení

ČTK

Evropská komise posílá Polsku nová doporučení týkající se právního státu v zemi, Varšava dostala dva měsíce na to, aby zareagovala. Novinářům to po dnešním jednání unijní exekutivy řekl první místopředseda komise Frans Timmermans. Komise podle něj v Polsku vidí systémový problém.

Komise dnes posuzovala vývoj, který v Polsku nastal od předcházejících doporučení, vydaných 27. července. Timmermans dnes v souvislosti s děním kolem polského ústavního soudu zdůrazňoval hlavně otázku nezávislosti soudního systému.

Polská vláda se neshodla s opozicí

Polská vláda nabízí opozici vstřícné kroky, které by měly vést k ukončení současné politické krize. Prohlásil to dnes předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který zároveň své politické konkurenty varoval, že i poslanci podléhají trestnímu právu. Představitelé opozice označili prohlášení za agresivní. PiS by podle nich místo nabízených kroků měla ustoupit od porušování demokratických principů.

Vyhoďte nás z EU, žádá po Bruselu Walesa

"Chtěli bychom, aby šéf opozice... měl jisté pravomoci, dokonce bychom mohli mluvit o jistých privilegiích. Aby opozice měla rovněž jisté pravomoci v Sejmu, a to z toho důvodu, aby mohly být v klidu prezentovány prvky pozitivní kritiky či vyřčeny jiné názory," prohlásil podle televize TVN24 Kaczyński na dnešní tiskové konferenci. PiS se podle něho inspirovala v jiných evropských zemích, například v Británii, a navrhuje, aby jednání parlamentu určitý počet dní řídila opozice.

Situace v Polsku je napjatá od minulého pátku, kdy skupina opozičních poslanců zablokovala jednací sál dolní komory parlamentu poté, co chtěla vláda omezit práci novinářů ve sněmovně. Polský prezident Andrzej Duda v pondělí večer po schůzkách s předáky vládní strany Právo a spravedlnost oznámil, že PiS se zřekla návrhů na omezení práce novinářů v parlamentu, což by podle něho rovněž mělo přispět k zažehnání krize.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!