Konec prvních ruských paneláků. Stržení chruščovek připraví o domov půldruhého milionu Moskvanů | E15.cz

Konec prvních ruských paneláků. Stržení chruščovek připraví o domov půldruhého milionu Moskvanů

ČTK

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin představil svůj plán stržení dosluhujících bytových domů z éry sovětského vůdce Nikity Chruščova. Kvůli likvidaci domů zvaných "chruščovky" přijde o domov 1,6 milionu lidí, tedy asi 13 procent obyvatel metropole, napsal list Vedomosti.

Podle plánu strhnou v Moskvě přibližně 25 milionů metrů čtverečních obytné plochy. Město na realizaci projektu vyčlenilo 300 milionů rublů (přes 130 milionů korun), nová výstavba má přijít až na 2,4 bilionu rublů.

Svůj záměr strhnout chruščovky oznámil Sobjanin ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na konci února. Podle názorů některých vládních představitelů Sobjanin, který chce zanechat "velkou stopu" v historii Moskvy, projektu plně věří.

V důsledku stržení chruščovek přijde o bydlení přes půldruhého milionu obyvatel Moskvy. Ty plánuje moskevská radnice přesídlit do nově postavených domů. Podle zdroje z radnice bude pro přesídlení potřeba více než 30 milionu metrů čtverečních nové obytné plochy. Město musí navíc postavit novou infrastrukturu.

Ceny ropy padají, Rusko svou těžbu příliš nesnížilo

V počáteční fázi chce projekt financovat samo město, bez dalších investorů. Podle Sobjanina má Moskva na projekt dostatek peněz. Radnice na realizaci projektu už uvolnila 100 milionů rublů ročně po dobu následujících tří let. Letos přitom plánuje investovat do výstavby města o 15 procent více než v roce minulém.

Přesné informace o domech, které budou strženy, zatím nejsou. Projekt se ale údajně týká přibližně osmi tisíc domů postavených mezi lety 1950 a 1970. Stržené ale mohou být i dalších domy, které se nachází ve vybrané oblasti. Podmínkou pro zbourání je podle radnice souhlas obyvatelů domu. Vybraný dům strhnou pouze v případě, že drtivá většina jeho obyvatel bude se stržením souhlasit. Pro tento účel provede radnice rozsáhlý průzkum mezi obyvateli chruščovek.

V Moskvě se už zformovalo silné protestní hnutí, uvádějí Vedomosti. Mnohé závisí na tom, jakým způsobem město průzkum provede, dodává list.

Rusové jsou pyšní na vítěztví v druhé světové i na anexi Krymu, vadí jim bída

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!