Kubánskou ekonomiku může zvednout i Airbnb. Lidem už přihrálo desítky milionů dolarů, tvrdí exdiplomat | E15.cz

Kubánskou ekonomiku může zvednout i Airbnb. Lidem už přihrálo desítky milionů dolarů, tvrdí exdiplomat

Aneta Ščotková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jak pomoci zaostalé kubánské ekonomice, přijeli nedávno řešit do Prahy zástupci kubánské opozice, americké administrativy, mezinárodních institucí i odborníci z několika zemí světa. Zaznělo mimo jiné, že mimořádný přínos má Airbnb.

Konference s názvem Naše kubánská otázka v bouřlivém světě, kterou ve Foru Karlín pořádal Institut pro křesťansko-demokratickou politiku, uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek slovy Václava Havla: „Některé věci neděláme proto, že víme, že to dobře dopadne, ale proto, že je to správné.”

Účastníci se zde snažili nalézt odpovědi na otázky týkající se například toho, jak mohou demokratické velmoci pomoci Kubáncům k tomu, aby mohli svobodně rozhodnout o své budoucnosti či jak pomoci zaostávající kubánské ekonomice.

Jako první řečník vystoupil europoslanec Pavel Svoboda, který se zabýval implementací Dohody o novém politickém dialogu a spolupráci, kterou s Kubou uzavřela EU. „Sankce nic nezměnily, i jako zastánce tvrdé linie se domnívám, že je na čase změnit přístup,“ řekl Svoboda, který novou dohodu pochválil. Podobně dohodu ocenili i další panelisté.

Opačný názor zastává kubánský disident Pedro Fuentes-Cid, který si při své řeči o spolupráci s Evropskou unií nebral servítky. „Castro terorizuje kubánský lid. A nyní má díky této dohodě v kapse miliony dolarů. Kdyby se miliony dolarů, které dostává kubánská vláda, daly Kubáncům samotným, byla by Kuba už svobodná,“ řekl Fuentes-Cid.

Prostor dostala také diskuze o kubánské ekonomice. Panelisté se shodli na tom, že k demokratickému přechodu je nutná existence soukromého sektoru, který Kubě chybí a současná vláda podmínky pro jeho vznik nevytváří.

Podle bývalého amerického diplomata Charlese Adamse je nutné zajistit přísun prostředků přímo Kubáncům samotným. Jako pozitivní příklad uvedl Airbnb, které už do kapes Kubánců přihrálo zhruba 40 milionů dolarů. Řečníci však také přiznávají nedostatek zdrojů, které by mohly být využity ke stimulaci ekonomiky.

Stav kubánské ekonomiky hodnotil i zástupce rodinného podniku Bacardi a nadace Bacardi Family Foundation Toten Comas-Bacardi. Ten na její současný stav nahlíží pesimisticky. Podle něj se nenachází v přechodném období. Vyhlídka není ani na svobodu podnikání, ani na svobodu slova. „Tahle situace je na Kubě už 60 let, Kubánci si nezaslouží čekat dalších 50 let na změnu,” řekl Comas-Bacardi.

Na závěr vystoupil se svým shrnutím předseda Výboru pro evropské záležitosti z Poslanecké sněmovny a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. ČR má podle něj Kubě co nabídnout, ať už se jedná o hodnoty, historickou zkušenost či fungující demokracii.

Souhlasil s tím, co zaznělo z úst některých řečníků, že se kubánský režim otvírá pouze na oko, ale ve skutečnosti svůj přístup přitvrzuje. Podle něj je však rozdíl mezi Kubánci, kteří Kubu opustili a teď tvrdě odmítají smířlivý postoj EU a Kubánci z šedé zóny přímo na ostrově, kteří věří, že ekonomická spolupráce může vést k postupné demokratizaci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video