Kubánci vytvořili první sdružení drobných podnikatelů, testují ochotu vlády | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Kubánci vytvořili první sdružení drobných podnikatelů, testují ochotu vlády

ČTK

Několik podnikatelů vytvořilo na Kubě první sdružení drobných soukromých podnikatelů. Testují tak ochotu vlády umožnit Kubáncům organizovat se i mimo přísné hranice státní kontroly.

V soukromém sektoru na Kubě podle oficiálních údajů pracuje více než půl milionu lidí. Další desítky, možná i stovky nebo tisíce, pracují bez oficiální registrace.

Kubánský právní systém a centrálně plánovaná státní ekonomika se od studené války mírně změnily, nicméně soukromí podnikatelé jsou oficiálně uznáváni pouze jako osoby samostatně výdělečně činné, což je status s malou právní ochranou a bez přístupu ke zboží za velkoobchodní ceny a možnosti dovozu a vývozu.

Sdružení podnikatelů se sídlem v Havaně chce spojit desítky podnikatelů do skupiny, která bude poskytovat pomoc, rady, školení a zastoupení drobným podnikatelům. Skupina v únoru požádala vládu o uznání.

Podívejte se, jak si Kubánci vyrábí vlastní doutníky:

K výrobě doutníku jsou zapotřebí zpravidla čtyři listy

 

Oficiální lhůta pro odpověď sice uplynula, skupina však ještě neobdržela žádné vyjádření úřadů. Je tak ve zvláštním statusu, kterému se říká na Kubě alegal. Funguje jako skupina, kterou nikdo neruší, ale může proti ní kdykoliv někdo zasáhnout. Sdružení má zatím kolem 90 členů, bez právního uznání však nemůže vybírat členské poplatky.

Od reformy, která v roce 2010 umožnila soukromé podnikání, se v zemi zaregistrovalo jako samostatně výdělečně činných 535 tisíc Kubánců. Země má 11 milionů obyvatel. Vláda v současnosti umožňuje soukromé podnikání zhruba u 200 druhů práce, od vyučování jazyka po výrobu nábytku.

Ve skutečnosti mnozí z těch, kteří jsou vedeni jako samostatně výdělečně činní, jsou majiteli malých podniků, i s desítkou zaměstnanců a ročním obratem v řádu stovek a tisíců dolarů. To je podle agentury AP velké číslo pro zemi, kde měsíční státní mzda činí zhruba 25 dolarů (necelých 600 korun).

Očima E15: Projděte si Havanu a přilehlá údolí

Vláda podnikla v posledních měsících několik změn, aby zlepšila situaci podnikatelů. Otevřela obchody, kde majitelé soukromého ubytování a restaurací mohou koupit velký objem zboží, i když za maloobchodní ceny. Slíbila také zvláštní přístup k benzinu a automobilovým součástkám pro řidiče taxi, kteří budou souhlasit s vládou stanovenými cenami.

Spolu s těmito malými kroky je budoucnost Sdružení podnikatelů ukazatelem otevřenosti Kuby soukromému podnikání a její schopnosti posunout se vpřed, uvádějí zakladatelé sdružení.

"Opravdu doufáme, že nás schválí," říká jeden ze zakladatelů sdružení, právník a taxikář Edilio Hernández. "Pokud ne, budeme v rukách státu, který nás považuje za nezákonné, a nebudeme schopni dosáhnout našeho cíle, zastupování podnikatelů. Pokud ano, bude to znamením, že se věci mění."

Bolívar dostal tisíc klonů, po zbožňovaném vůdci se ve Venezuele jmenuje úplně všechno

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!