Kyjev: Na Donbasu je deset tisíc ruských vojáků | E15.cz

Kyjev: Na Donbasu je deset tisíc ruských vojáků

Separatisté na předměstí Doněcku
Separatisté na předměstí Doněcku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na území kontrolovaném proruskými separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti je nyní 42 500 povstalců a ruských vojáků. Kromě toho je tam velké množství zbraní, včetně stovek tanků. Uvedl to ministr obrany Stepan Poltorak na zasedání meziparlamentní rady Ukrajina-NATO. Dnes se opět začalo bojovat u obce Marjinka.

Podle Poltoraka tři čtvrtiny z uvedeného počtu bojovníků, jimž na východě země čelí ukrajinské ozbrojené síly, tvoří rebelové, konkrétně 33 tisíc. Zbylá čtvrtina je prý téměř 10 tisíc příslušníků pravidelné ruské armády.

Ministr dodal, že tyto nepřátelské síly mají k dispozici 558 tanků a velký počet dělostřeleckých zbraní. „Takové množství zbraní by stačilo k vyzbrojení středně velkého evropského státu,“ zdůraznil a obvinil Rusko, že je „hlavním organizátorem a sponzorem konfliktu“.

Kyjev a západní státy už řadu měsíců tvrdí, že Rusko vyzbrojuje východoukrajinské separatisty a vyslalo jim na pomoc i jednotky své armády. Moskva přes řadu stále zřejmějších důkazů své zapojení do ozbrojeného konfliktu, který si od dubna 2014 už vyžádal přes 6400 životů, popírá. Připouští pouze, že v Donbasu mohou být jen ruští „dobrovolníci“ nebo vojáci „na dovolené“.

Dva Rusové, kteří byli na Ukrajině zajati 16. května, přiznali, že jsou vojáci v aktivní službě a že byli vysláni na průzkum. Pro Kyjev je to jasný důkaz účasti ruských ozbrojených sil. Moskva ale tvrdí, že jde o „bývalé příslušníky armády“.

Na Krymu je už 24 tisíc ruských vojáků, tvrdí Poltorak

Poltorak dnes mimo jiné rovněž řekl, že na Krymu, který loni Rusko anektovalo, se během roku zdvojnásobil počet ruských vojáků a dosáhl 24 tisíc. Kromě toho prý na poloostrově také výrazně vzrostlo množství zbraní a vojenské techniky.

Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko dnes podle serveru Ukrinform sdělil, že incidenty pokračovaly na východě Ukrajiny i v posledních 24 hodinách. Ukrajinské ozbrojené síly během nich nepřišly o žádného muže, ale deset vojáků utrpělo zranění.

Lysenko rovněž informoval, že se opět začalo bojovat u obce Marjinka, když povstalci v devět hodin (osm hodin našeho času) zahájili další útok s cílem zmocnit se vesnice. Minulou středu se na tomto bojišti strhla bitva, při níž bylo podle Kyjeva zabito kolem 80 povstalců a více než sto bylo zraněno. O případných ztrátách na straně ukrajinských ozbrojených sil se představitelé Kyjeva nezmínili.

Tři sta miliard pro Kyjev. Zajistí si oligarcha díky investicím svobodu?

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.