Kyjev připravuje žalobu na Rusko kvůli anexi Krymu, prý ji nařídil Putin | e15.cz

Kyjev připravuje žalobu na Rusko kvůli anexi Krymu, prý ji nařídil Putin

Průvod na Krymu, který slaví výročí připojení poloostrova k Ruské federaci
Průvod na Krymu, který slaví výročí připojení poloostrova k Ruské federaci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil kyjevské prokuratuře připravit žalobu na Rusko k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. S odvoláním na názory expertů premiér prohlásil, že nedávný projev prezidenta Vladimira Putina o anexi Krymu vykazuje známky porušení mezinárodního práva. Rusko Jaceňukovy kroky odmítlo komentovat.

Putin otevřeně promluvil o okolnostech ruského záboru , který o víkendu vysílala ruská televize. V rozporu se svými loňskými projevy přiznal, že referendu o připojení Krymu k Rusku předcházela ruská ozbrojená intervence. Zapojeny do ní byly oddíly ruské námořní pěchoty a agenti vojenské rozvědky GRU. Moskva byla rovněž připravena uvést do pohotovosti své jaderné prostředky.

Putinovy výroky podle Jaceňuka podrobili expertíze kyjevští právní odborníci. „Došli k závěru, že prezidentova slova vykazují příznaky porušení mezinárodního práva. Jde o přímé příkazy k anexi Krymu a k provedení vojenské intervence proti Ukrajině,“ řekl premiér. Na základě těchto závěrů dostaly ministerstvo zahraničí a generální prokuratura pokyn vypracovat žalobu na Rusko k haagskému soudu.

Ukrajinská tajná služba varuje před zločiny proti lidskosti v Donbasu

Rusko Jaceňukův krok odmítlo komentovat. „Neznáme podrobnosti, nemůžeme k tomu nic říct,“ řekl Interfaxu kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že shromáždila tři svazky důkazů o zločinech proti lidskosti, kterých se údajně dopustili separatisté na východě země. I tento materiál má být podkladem pro podání žaloby v Haagu. Důkazy prý mimo jiné svědčí o lékařských pokusech na vězních a o brutálních popravách. Podle listu Ukrajinska pravda se důkazy zakládají na výpovědích osvobozených ukrajinských zajatců.

Čtete také:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery