Letecká katastrofa: letadlo mířící do Nairobi se zřítilo, všech 157 osob na palubě zemřelo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Letecká katastrofa: letadlo mířící do Nairobi se zřítilo, všech 157 osob na palubě zemřelo

ČTK

Pád letadla etiopské letecké společnosti Ethiopian Airlines nepřežil nikdo ze 157 lidí na palubě. Informovaly o tom s odvoláním na leteckou společnost etiopské sdělovací prostředky. Letadlo se zřítilo na trase z Addis Abeby do Nairobi šest minut po startu. Podle aerolinek v něm bylo 149 cestujících a osmičlenná posádka, dohromady lidé ze 33 zemí. České ministerstvo zahraničí podle svého mluvčího Roberta Řeháka zatím nemá zprávy, že mezi cestujícími byli Češi. Podle slovenského tisku na palubě byli nejméně dva slovenští občané, což ale slovenské ministerstvo zahraničí zatím nepotvrdilo.

Příčina pádu letadla zatím není zcela jasná. Švédský server flightradar24, který sleduje letecký provoz, oznámil, že letadlo nemělo po startu "stabilní vertikální rychlost".

Úřad etiopského premiéra oznámil na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. "Úřad předsedy vlády chce jménem vlády a etiopského lidu vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám, které ztratily své blízké, kteří byli dnes ráno v letadle Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines při pravidelném letu do Nairobi," stojí v twitterové zprávě. Lítost nad neštěstím vyjádřil na twitteru také keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Mluvčí letecké společnosti řekl, že kontakt s posádkou byl přerušen v 8:44 ráno (6:44 SEČ) nad Bishoftu, které leží 62 kilometrů jihovýchodně od etiopské metropole. Letadlo z Addis Abeby odstartovalo v 8:38 místního času.

Masakr na nebesích. Aerolinky drtí likvidační vlna

Podle vedení aerolinek je mezi mrtvými 32 Keňanů a 17 Etiopanů, dále občané Británie, Francie, USA a Kanady. Čínská státní televize informovala, že v letadle bylo osm občanů Číny, podle keňských zdrojů bylo na palubě sedm Britů. Web Pravda.sk informoval, že v letadle cestovali nejméně dva Slováci.

Je to prý manželka a syn známého slovenského politika a Pravda.sk zná jejich totožnost. O jménech ale nemůže informovat dříve, než zpráva nebude potvrzena oficiálně. Slovenské ministerstvo zahraničí oznámilo, že oficiální informace od etiopských úřadů zatím nemá. Podle něj aerolinky zablokovaly zveřejnění seznamu cestujících, dokud se počet obětí nepotvrdí.

Svědci uvedli, že letadlo začalo po dopadu hned hořet a že na místě vznikl tak velký žár, že se k místu mohli hasiči přiblížit až po několika hodinách. Na fotografiích je vidět rozrytá zem. "Všechno shořelo, nejdříve nad tím létaly vrtulníky," sdělil svědek.

Vysoká nehodovost ruských letadel je už mýtus, tvrdí expert

Lidé čekající na příbuzné v Nairobi, tvrdí, že jim tamní letiště neposkytuje informace. Keňský ministr dopravy James Macharia řekl, že úřady zatím nedostaly seznam pasažérů.

Leteckou trasu mezi Addis Abebou a Nairobi využívají turisté mířící na safari ve východní Africe. Do letadel nastupují ale také čínští podnikatelé.

Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Zřídila informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines má flotilu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů.

Podle dostupných zpráv letadlo, které se dnes zřítilo, byl nový model Boeingu 737 MAX. Právě tento typ letadla loni v říjnu spadl do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což "může vést k nárazu do terénu". Za pravděpodobnou příčinu nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory.

Řízení letového provozu investuje desítky milionů do rekonstrukce budovy z druhé světové války

Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů. Údaje obsažené v nalezeném záznamníku letu potvrdily, že stroji špatně fungoval ukazatel rychlosti, a to při čtyřech jeho posledních letech. Společnost Lion Air, které letadlo patřilo, přitom tvrdila, že problémy byly odstraněny.

Společnost Ethiopian Airlines měla naposledy velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zabilo se tehdy 90 lidí.

Airbus končí s výrobou letounu A380 superjumbo

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!