Libyjský generál Haftar ujistil Moskvu, že svou zemi vyčistí od teroristů | E15.cz

Libyjský generál Haftar ujistil Moskvu, že svou zemi vyčistí od teroristů

ČTK

Vůdce Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar v Moskvě ujistil ruské vedení, že jeho bojovníci převezmou kontrolu nad celou Libyí a zbaví zemi teroristů. Oznámila to agentura TASS. Haftar podle ní v rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem potvrdil zájem na spolupráci s Ruskem a odvolal se přitom na "historicky pevné svazky" obou zemí.

Libye je v chaotickém stavu i šest let po skončení občanské války a svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Generál Haftar, kterého podporuje sousední Egypt, o moc v zemi soupeří s premiérem tripoliské vlády podporované OSN Fáizem Sarrádžem.

V zemi rovněž operuje řada dalších uskupení včetně radikální organizace Islámský stát. Zmatek usnadňuje převaděčům vypravovat ze země k italským břehům další a další lodě s migranty.

Haftar Lavrovovi řekl, že jeho LNA bude pokračovat v boji proti teroristům, dokud nepřevezme kontrolu nad celou Libyí. "Už nejméně 90 procent území bylo osvobozeno. Budeme dál pokračovat v boji, dokud LNA nepřevezme kontrolu nad celou Libyí, aby v zemi zajistila stabilitu a bezpečnost," citovala libyjského generála ruská agentura.

Italská plavidla míří do libyjských vod. Pomůžou v boji proti převaděčům

Lavrov při schůzce s Haftarem prohlásil, že veškerá zprostředkovatelská úsilí zaměřená na situaci v Libyi musejí probíhat pod záštitou OSN. "Nyní je třeba veškeré zprostředkovatelské úsilí soustředit kolem OSN. Cílem nemůže být vytváření receptů, ale maximálně příznivých podmínek pro dialog klíčových sil v Libyi," zdůraznil ruský ministr. Ujistil přitom Haftara, že Rusko vítá jeho kroky namířené na dohodu se Sarrádžem.

Haftar se se Sarrádžem setkal koncem července v Paříži. Dohodli se tam, že parlamentní volby by se v Libyi mohly konat příští rok na jaře. Shodli se rovněž na potřebě co nejrychlejšího nastolení klidu zbraní a zdůraznili, že cestu z krize umožní jedině politické řešení.

Česko pošle 24 milionů korun pobřežní stráži do Libye, chce tak řešit migrační krizi
EU se snaží zvládat imigraci, omezila export nafukovacích člunů do Libye
Zabitého vůdce Islámského státu by mohl nahradit Tunisan bojující v Libyi

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!