EU se snaží zvládat imigraci, omezila export nafukovacích člunů do Libye

Severoafričtí imigranti přistávají u břehu italského ostrova Lampedusa.

Severoafričtí imigranti přistávají u břehu italského ostrova Lampedusa. Zdroj: wikimedia.org

imigranti
Na Kosu se bouří imigranti (11. srpna 2015)
Zachránění imigranti a palubě britské válečné lodi HMS Bulwark
Imigranti ve stanovém táboře v Calais
Imigranti při plavbě přes Středozemní moře
8
Fotogalerie

Členské země Evropské unie se rozhodly omezit možnosti exportu nafukovacích člunů a závěsných motorů pro tato plavidla do Libye. Podle tiskové zprávy Rady EU je to součást snahy omezit práci skupin, které od libyjských břehů převážejí migranty přes Středozemní moře především do Itálie.

Zákaz se týká také lodí a motorů, které byly pořízeny jinde a jsou přes evropské území do Libye jen převáženy. Dotknout by se naopak neměl civilního obyvatelstva, například rybářů, kteří podobné motory potřebují kvůli své profesi. Dnešní rozhodnutí dává členským zemím EU právní důvod zakročit vůči dodávkám podobného zboží, u kterého je podezření, že skončí v rukou gangů obchodníků s lidmi.

"Je to jeden z nástrojů, na němž jsme byli schopni se dohodnout. A bude třeba pokračovat," řekl novinářům český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zásadním úkolem je podle něj zastavení migrace, přetnutí vazeb mezi pašeráky. "Nelze akceptovat to, že se po evropských zemích potulují lidé, u kterých dobře nevíme, kdo jsou. U nichž nemáme šanci zjistit, jaká je jejich nebezpečnost," prohlásil Zaorálek. Z českého pohledu je podle něj přes italskou snahu situace stále nedostatečná.

 Migrace z Libye je v posledních měsících palčivým problémem především pro Itálii, počty z velké části ekonomických migrantů dosahují rekordů. Itálie žádá unii o pomoc a ministři vnitra už tento měsíc diskutovali o bloku nejrůznějších kroků, které v reakci navrhla Evropská komise.

Je mezi nimi například dobrovolný kodex pro nevládní organizace, které na moři migranty zachraňují a přivážejí do italských přístavů. Jde ale také o snahu o výrazné zvýšení počtu návratů těch, kdo na pobyt v Evropské unii nárok nemají.

Ministři zahraničí unijních zemí dnes v Bruselu prodloužili až do konce příštího roku mandát mise EU, která se snaží libyjské vládě pomoci s ochranou hranic a snižováním kriminality, především na jihu země. Zdůraznili také význam námořní operace EU Sophia, která se s podporou NATO snaží ve Středozemním moři rozbít sítě pašeráků lidí.

Podle Zaorálka je třeba, aby se operace co nejdříve posunula do další etapy. "Je třeba se ze všech sil snažit dostat operaci do fáze, kdy budeme moci pracovat přímo na libyjském pobřeží," vysvětlil český ministr. Dosažení tohoto cíle je ovšem komplikované tím, že v Libyi stále chybí jednoznačný partner pro jednání.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi dnes při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu zdůraznil, že z jeho pohledu je především třeba zajistit ochranu těch, kdo prchají před konflikty a ohrožením. Zároveň je podle něj ale také nutné najít řešení pro ty země, které jsou migrací postižené. Podmínky v zadržovacích centrech v Libyi jsou podle něj v mnoha případech strašlivé. "Je skutečně nutné zřídit střediska, kde budeme mít přístup k lidem, kteří potřebují naši pomoc," podotkl.