EU uzavře své vnější hranice, shodli se prezidenti a premiéři | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Lídři EU kývli na uzavření vnějších hranic. Zákaz vstupu cizincům má dostat šíření viru pod kontrolu

ČTK

Na uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní se v úterý večer shodli premiéři a prezidenti členských zemí EU. Oznámil to předseda Evropské rady Charles Michel po téměř tři hodiny trvající videokonferenci s unijními lídry. Šéfové států a vlád se podle něho rovněž dohodli, že jejich země zajistí plynulou přepravu léků a potravin přes vnitřní hranice zemí unie.

Političtí vůdci 27 zemí na úterním videosummitu podpořili návrh komise, podle něhož budou moci po dobu 30 dnů cestovat lidé přes vnější hranice EU jen v nejnutnějších případech. Příslušné kroky by země měly spustit na vnějších hranicích bloku co nejdříve, podotkl Michel. Výjimku budou mít například lékaři, výzkumní pracovníci či diplomaté.

Lídři rovněž souhlasili s doporučeními týkajícími se uzavírání vnitřních hranic, k němuž sáhly některé země včetně Česka.

„Musíme zajistit přeshraniční transport léků, potravin a zboží a naši občané musí mít možnost dostat se do svých domovských zemí,“ popsal po jednání všeobecně odsouhlasené zásady šéf unijních vrcholných schůzek Michel.

Politici se také domluvili, že na dálku budou kvůli koronaviru jednat každý týden. Podle Michela se prostřednictvím videopřenosu uskuteční také na příští týden naplánovaný řádný březnový summit EU.

Sledujte dění kolem koronaviru online

EU se chystá zavřít vnější hranice, jednání lídrů proběhne na dálku
Unie zakáže asi na měsíc vstup cizincům. Pomůže to dostat virus pod kontrolu

Italskou ekonomiku drtí epidemie koronaviru, hrozí jí finanční krize

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!