Lidstvo zřejmě dospělo k hranici délky života: 115 je maximum, soudí vědci | E15.cz

Lidstvo zřejmě dospělo k hranici délky života: 115 je maximum, soudí vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Jan Novak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidstvo patrně dosáhlo hranice délky života, kterou již nelze překročit. Podle francouzských výzkumníků to dokazuje ustálená úmrtnost mezi nejzdatnějšími jedinci z řad sportovců a osob, které ve zdraví překročily stodesáté narozeniny. Zatímco sledovaní sportovci umírají v průměru ve věku 80 až 85 let, takzvaní superstoletí zpravidla nepřekonají věk 115 roků, informovala agentura AFP.

Ve studii zveřejněné v americkém časopise Journal of gerontology vědci z francouzského ústavu pro biomedicínu a epidemiologii ve sportu IRMES se domnívají, že tento poznatek posiluje argumenty, že život současného člověka má své hranice, informovala agentura AP.

Vědci zkoumali všech 1205 „superstoletých“ (125 mužů a 1080 žen), jejichž datum narození bylo úředně potvrzeno a kteří zemřeli v letech 1899 až 2013. Pozorovali také 19 tisíc sportovců, kteří se zúčastnili olympijských her od roku 1896 a zemřeli před koncem loňského roku. Tito sportovci žili zpravidla déle než jejich příbuzní.

Podle vedoucí výzkumu Juliany Anterové-Jacqueminové žádný elitní sportovec navzdory zdravému životnímu stylu dodnes nepřekročil 110. rok života - ten nejstarší zemřel ve věku 105 let. A u „superstoletých“ doposud nikdo nebyl s to dobýt rekord dlouhověkosti Francouzky Jeanne Calmentové, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let. Jedna osoba se dožila 119 let, zbytek zemřel nejvýše ve 115 či 116 letech.

Strop daný genetickým vybavením a klesající kvalitou životního prostředí

Podle Anterové-Jacqueminové lidstvo tak patrně dospělo k fyziologickému věkovému „stropu“, který je dán genetickým vybavením a je také ovlivňován klesající kvalitou životního prostředí.

Vědci připouštějí, že počet monitorovaných lidí je „relativně nízký“ a že jejich zjištění mohou být v budoucnu překonána vlivem zatím neznámých faktorů. Pozitivem pro lidi lpící na životě je neustále se prodlužující průměrná délka života zejména v rozvinutých zemích, která dává šanci stále více lidem dosáhnout dosavadní maximální délky života.

V posledních letech prudce vzrostl počet lidí dožívajících se sta až 110 let. V Japonsku žilo loni v září už skoro 55 tisíc osob starších sta let, ve Francii jich loni bylo 16200. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplatila letos v červnu důchod 920 stoletým a víceletým občanům.

Méně stoletých, než se čekalo

Každý sedmý člověk má geny na dožití se sta let

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video