Londýnský starosta podpoří brexit, Britové na něj podle průzkumů dají | E15.cz

Londýnský starosta podpoří brexit, Britové na něj podle průzkumů dají

Londýnský starosta Boris Johnson
Londýnský starosta Boris Johnson
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Londýnský starosta Boris Johnson podpoří odchod Británie z Eevropské unie. Vlivný konzervativní politik oznámením potvrdil ranní zprávu televize ITV. Unie podle něho ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole. Johnsonův postoj bude podle britských médií výraznou vzpruhou pro zastánce odchodu Británie z unie v kampani před červnovým referendem.

„Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci,“ oznámil Johnson reportérům shromážděným před jeho londýnským domem. Jeho postoj bude podle britských médií výraznou vzpruhou pro zastánce odchodu Británie z unie v předreferendové kampani.

Cameron, který v sobotu rozhodl o vypsání plebiscitu na 23. červen, varoval stoupence opuštění EU před podléháním „iluzi nezávislosti“. K táboru těch, kteří chtějí odchod Británie, se hned v sobotu, kdy Cameron výsledky svého bruselského vyjednávání oznámil vládě, přihlásilo šest členů britského kabinetu. Vetšina ministrů však stojí za premiérem.

Boj o předsednické křeslo?

Johnson prohlásil, že ho při rozhodování „bolelo u srdce“ a že nejde o krok namířený vůči premiérovi. Cameronovi je podle něj třeba vyjádřit vděčnost za práci, kterou udělal při vyjednávání reformované podoby britského vztahu s EU.

„Otázka nezní, jestli milujete Evropu nebo ne, já miluji Brusel, žil jsem tam, je to fantastické město, úžasné místo a já mám rád evropskou kulturu a civilizaci,“ prohlásil Johnson, který není názorově nijak vyhraněným euroskeptikem.

Britská média spekulují, že za jeho několik dní odkládaným rozhodnutím stojí potřeba vymezit se vůči Cameronovi a zviditelnit se, neboť se chce stát budoucím lídrem konzervativců. Sám Johnson tyto spekulace odmítl. Rovněž prohlásil, že se nehodlá účastnit žádných televizních debat, v nichž by stál proti členům Cameronovy strany prosazujícím setrvání Británie v EU.

Euroskeptici vítají podporu

Johnsonovo rozhodnutí již komentovala řada politiků z různých táborů. Zatímco šéf liberálních demokratů usilujících o setrvání země v EU Nick Clegg jej označil za součást vnitrostranického boje konzervativců, předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage ho přivítal, prý doufá, že se Johnson vrhne do kampaně s plnou silou. Sám Cameron Johnsonovi ještě před jeho večerním oznámením vzkázal, že považuje za nesprávné spojovat síly s Farageovým táborem.

Budeme bezpečnější jako členové EU, protože budeme moci pracovat s partnery, budeme početně silní v nebezpečném světě

Premiér v televizním diskusním pořadu Andrewa Marra řekl, že se v noci na dnešek „pořádně vyspal“, a znovu obhajoval to, co dohodl v dlouhých nočních jednáních v Bruselu. „Budeme silnější ve světě, naše země bude bezpečnější. Budeme bezpečnější jako členové EU, protože budeme moci pracovat s partnery, budeme početně silní v nebezpečném světě. Nač zvyšovat riziko? Nemáme to zapotřebí, protože jsme vyjednali dobrou dohodu,“ řekl.

Brexit (odchod Británie z EU) podle něj Britům poskytuje jenom „iluzi nezávislosti“. „Možná budete mít pocit, že jste více nezávislí, ale svůj osud budete řídit méně“, řekl premiér.

K názorovému rozpolcení kabinetu prohlásil, že sobotní schůzka vlády byla „velmi civilizovaná a důstojná a všichni souhlasili s tím, že bruselská dohoda je dobrá“. K dotazu, co říká tomu, že v táboře brexitu je také ministr spravedlnosti Michael Gove, Cameron řekl: „Lituji, že můj blízký přítel bude v opačném argumentačním táboře. Budeme navzájem pozice toho druhého respektovat.“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video