Macron v reakci na porážku v eurovolbách rozpouští parlament. Francii čekají nové volby

Zdroj: ČTK / AP / Daniel Cole

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách oznámil, že rozpouští Národní shromáždění a vypíše nové volby. Vzestup krajní pravice, která volby podle prvních odhadů s velkým náskokem vyhrála, označil Macron za nebezpečí pro Francii.

První kolo voleb se uskuteční 30. června, druhé 7. července.

„Francie potřebuje jasnou většinu reprezentující klid a harmonii. Být Francouz znamená psát historii, nikoliv nechat se řídit,„ řekl Macron. 

Samotné rozhodnutí se ale nesetkalo s nadšením jeho příznivců. Několik lidí při jeho proslovu zakřičelo „ach ne“. Naopak příznivci Marine Le Penové prezidentovo rozhodnutí oslavovali. Křičeli „Rozpuštění, rozpuštění!“ když sledovali Macronův projev na volební akci, kde se má slova ujmout i Le Penová.

„Rozhodl jsem se, že vám dám znovu šanci rozhodnout o budoucnosti našeho parlamentu ve volbách,“ uvedl Macron.

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ve Francii podle prvních odhadů nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které získalo přibližně 32 procent hlasů. Centristická koalice vedená Macronovým hnutím Obnova má okolo 15 procent. Lídr kandidátky RN Jordan Bardella ihned po zveřejnění odhadu Macrona vyzval k vypsání předčasných voleb, neboť Francouzi podle něho dali najevo touhu po změně.

Le Penová označila výsledek evropských voleb za historický a ocenila, že Macron se rozhodl dát Francouzům možnost hlasovat o novém složení parlamentu. "Jsme připraveni převzít moc, pokud nám Francouzi dají důvěru," uvedla politička, která s Macronem prohrála souboj v posledních dvou prezidentských volbách.

Francouzi současný parlament zvolili před dvěma lety a Macronova koalice ve volbách přišla o parlamentní většinu, což prezidenta nutí k hledání kompromisů s dalšími stranami. Řádné volby se měly konat až v roce 2027, stejně jako ty prezidentské.