Výsledky voleb do Evropského parlamentu 2024

Výsledky voleb do europarlamentu 2024. Jak postupuje sčítání hlasů? (ilustr. foto)

Výsledky voleb do europarlamentu 2024. Jak postupuje sčítání hlasů? (ilustr. foto) Zdroj: Profimedia

Rozhovor s Danuší Nerudovou pro pořad FLOW
Evropský parlament 2024 - předběžné výsledky voleb 2024
3
Fotogalerie

V pátek a v sobotu v Česku proběhly volby do Evropského parlamentu 2024. Volební účast dosáhla rekordní výše, ta byla 36,45 procenta. Nejvíce lidí k volbám přišlo v Praze, a to 42,58 procenta. Vítězem voleb do Evropského parlamentu se stalo hnutí ANO, které získalo 7 mandátů. Na druhém místě je koalice Spolu, která má 6 mandátů a na třetím místě je Přísaha a Motoristé, kteří mají dva mandáty. Eurovolby 2024 sledujeme online. Výsledky voleb v Česku si můžete prohlédnout níže v přehledném grafu.

Výsledky voleb 2024 najdete na této stránce v rámci infografiky. Sčítání hlasů v Česku začalo po zavření volebních místností v sobotu po 14. hodině, ale konečné výsledky voleb pro ČR byly zveřejněny v neděli po 23. hodině. 

Sledovat můžete i naše volební online zpravodajství.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu 2024

Volební účast - eurovolby 2024

K evropským volbám letos v Česku přišlo 36,45 procenta oprávněných voličů. Je to nejvyšší účast od vstupu ČR do unie. Před pěti lety přišlo 28,72 procenta. Ve srovnání s ostatními volbami v Česku je však volební účast relativně nízká.

Volební mapa pro eurovolby >>>

Výsledky voleb a europoslanci za ČR

ANO získalo v letošních eurovolbách sedm mandátů o jeden víc než před pěti lety. Do europarlamentu se dostala například Klára Dostálová nebo Jaroslava Pokorná Jermanová. Strany koalice Spolu budou mít 6 europoslanců, o dva méně než dosud. Mezi europoslance se dostal například Alexandr Vondra nebo Tomáš Zdechovský. 

Kdo jsou noví europoslanci? >>>

Sociální demokracie se letos do Evropského parlamentu nevrátila, neprosadila se ani Paroubkova ČSSD, Rajchlovo PRO nebo Vrábelova ČR na 1. místě.    

Mandát v evropských volbách obhájilo 10 z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Čtyři z nich za Spolu a tři za ANO, ukazují čísla ČSÚ.

První předběžné vnitrostátní odhady výsledků evropských voleb 2024 zveřejnil Evropský parlament v neděli kolem 18. hodiny. Předběžné výsledky voleb pro všechny země Evropské ale byly postupně oznámeny po 23. hodině.

Výsledky voleb 2024 v Evropě

Německo

Výsledky eurovoleb v Německu jsou úplné: Vyhrála CDU/CSU s 30 procenty, druhá je AfD s 15,9 procentem, třetí vládní sociální demokraté s 13,9 procentem, pro které skončily volby neúspěchem.

Vítězná německá opoziční konzervativní unie CDU/CSU bude mít v novém Evropském parlamentu 29 z 96 křesel vyhrazených pro Německo. V europarlamentu usednou vedle stran zastoupených ve Spolkovém sněmu také Svobodní voliči (FW), recesistické hnutí Die Partei (Strana), sociálně liberální strana Volt či uskupení ochránců zvířat.

Francie

Francouzské eurovolby vyhrálo krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které získalo přibližně 31,5 procent hlasů. Hnutí Obnova prezidenta Emmanuela Macrona má okolo 14 procent. Výsledky voleb nejsou ještě konečné. Prezident Emanuel Macron v reakci na výsledky voleb rozpustí Národní shromáždění a vypíše předčasné volby.

Rakousko

Volby do Evropského parlamentu v Rakousku těsně vyhráli opoziční Svobodní (FPÖ) s 25,7 procenta před vládními lidovci (ÖVP) s 24,7 procenta a sociálními demokraty (SPÖ) s 23,2 procenta. S odvoláním na předběžné výsledky to oznámila agentura APA. Jde o první celorakouské volby, které pravicově populistická Svobodná strana Rakouska vyhrála.

Slovensko

Volby do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku podle oficiálních výsledků vyhrálo opoziční proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS) se ziskem 27,81 procenta hlasů před vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Fica s podporou 24,76 procenta. Celkově 15 křesel v EP si rozdělilo pět stran. Oficiální výsledky hlasování, které v neděli večer vyhlásila státní volební komise, se shodují s údaji o podpoře stran, jež dříve během dne zveřejnila některá slovenská média. Volební účast dosáhla rekordních 34,38 procenta.

Nizozemsko

V Nizozemsku ve volbách do Evropského parlamentu podle odhadů zvítězila koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL) s 21,6 procenta před krajně pravicovou Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, pro níž hlasovalo 17,7 procenta voličů. Výsledky voleb nejsou konečné, odhad na svém webu zveřejnil EP.

Řecko

Řecké volby do Evropského parlamentu (EP) vyhrála pravicová vládní Nová demokracie (ND) se ziskem 27,96 procent hlasů. Na dalších dvou místech jsou s odstupem levicová uskupení SYRIZA (14,94 procent) a PASOK (12,87 procent).

Švédsko

Výsledky voleb ve Švédsku dopadly ve prospěch levice. Evropské volby ve Švédsku podle odhadů vyhráli opoziční sociální demokraté s 24,9 procenta před vládní stranou Umírnění se 17,5 procenta. Až čtvrtá je protiimigrační strana Švédští demokraté s 13,2 procenta. 

Itálie

V Itálii volby do Evropského parlamentu podle odhadů vyhrála vládní strana Bratři Itálie (FdI) premiérky Georgii Meloniové. Předběžné výsledky voleb jí přisuzují 28,59 procent, druhá skončila opoziční Demokratická strana (PD) s 25,58 procenty. Třetí je s 9,66 procenty Hnutí pěti hvězd (M5S). Předběžné výsledky voleb jsou dostupné na webu Evropského parlamentu.

Maďarsko

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána získala ve volbách do Evropského parlamentu 44,3 procenta hlasů a proti minulým volbám si pohoršila. Nejsilnější opoziční strana TISZA má 29,25 procent, což výrazně převyšuje zisk Orbánových hlavních vyzyvatelů z předchozích eurovoleb. Výsledky voleb jsou předběžné, ale zásadní změna se už neočekává.

Polsko

Volby potvrdily proevropské nálady v Polsku. Předběžné výsledky voleb potvrzují, že Občanská koalice (KO) premiéra Donalda Tuska zvítězila se ziskem 37,4 procenta před opozičním uskupením Právo a spravedlnost (PiS), které dosáhlo na 35,7 procenta hlasujících. Na třetím místě skončila krajně pravicová Konfederace s 11,8 procenta hlasů. Následuje centristická Třetí cesta s 7,3 procenta a Levice se 6,6 procenta. 

Volby 2024 a vliv na frakce v Evropském parlamentu

Lidovecká frakce EPP získala v evropských volbách 184 mandátů a zůstává stále největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) zůstává druhá se ziskem 139 mandátů. Posílila Identita a demokracie (ID), kam patří strana RN Marine Le Penové, AfD nebo česká SPD s 58 mandáty. Nejvíce si pohoršila frakce Zelených, která bude mít pouze 52 mandátů. Evropští konzervativci a reformisté (ECR) kde zasedají europoslanci za ODS disponuje 73 mandáty. Výsledky voleb nejsou ještě kompletně sečteny.

Evropský parlament 2024 - předběžné výsledky voleb 2024Evropský parlament 2024 - předběžné výsledky voleb 2024|results.elections.europa.eu

Eurovolby 2024 v Česku - volební účast a výsledky

  • Volební účast pro eurovolby 2024 na některých místech překročila i 40 procent. Celková účast byla ale rekordní - dosáhla 36,45 procenta.
  • Za Česko v novém europarlamentu zasedne dohromady 21 europoslanců.
  • Voliči v České republice disponovali volebními lístky pro dohromady třicet uskupení, jejichž kandidáti chtějí proniknout do Evropského parlamentu.
  • Pro váhající voliče byla k dispozici online volební kalkulačka
  • Volby do Evropského parlamentu se konají v zemích Evropské unie každých pět let.

VIDEO: Rozhovor s Danuší Nerudovou pro pořad FLOW

Video placeholde
Rozhovor s Danuší Nerudovou pro pořad FLOW • e15