Moskevská policie zatkla sedm stovek demonstrantů, v poutech skončila i opoziční aktivistka Sobolová | E15.cz

Moskevská policie zatkla sedm stovek demonstrantů, v poutech skončila i opoziční aktivistka Sobolová

ČTK

Navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování se dnes v centru Moskvy konala další opoziční demonstrace proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva. Podle serveru OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky, zadržela policie téměř 700 účastníků demonstrace. Ještě před začátkem akce byla zatčena prominentní opoziční aktivistka Ljubov Sobolová v taxíku, když se snažila dorazit na demonstraci, a odvezena v policejním autě, informovala agentura Reuters.

Právě Sobolová, která je poslední z prominentních představitelů opozice na svobodě, a která drží už 20 dnů hladovku, vyzvala lidi k účasti na demonstraci. Moskevské úřady ji odmítly povolit a ruská generální prokuratura varovala, že proti ní nekompromisně zasáhne. Minulou sobotu bylo při podobné akci zadrženo v Moskvě převážně krátkodobě přes tisíc lidí a organizátorům hrozí vysoké tresty vězení.

Protivládní aktivisté dnešní demonstraci označují za poklidný pochod na protest proti vyloučení jejich kandidátů ze zářijových voleb. Aktivisté tvrdí, že jim ruská ústava zaručuje právo protestovat. Podle úřadů je však zapotřebí termín a místo demonstrace předem nahlásit, což se v případě dnešního akce nestalo. Aktivisté argumentují tím, že úřady protesty v centru Moskvy opakovaně odmítají povolit, takže jedinou možností zůstává protestovat bez povolení.

Američané plánují rozmístění raket v Asii, den po opuštění smlouvy o odzbrojení

Na podporu moskevského protestu se dnes konala demonstrace v Petrohradu, kterou úřady povolily. Podle zpravodajského serveru Fontanka.ru se petrohradské demonstrace zúčastnily zhruba dvě tisícovky lidí.

Na pozadí dnešních opozičních protestů ruská justice oznámila, že zahajuje vyšetřování kvůli údajnému praní špinavých peněz v protikorupční nadaci hlavního kremelského kritika a vůdce opozice Alexeje Navalného. Vyšetřování se týká částky jedné miliardy rublů (355 milionů Kč). Podle Navalného a jeho spojenců je nadace financována transparentním způsobem z veřejných darů.

Navalnyj si v současnosti odpykává trest 30 dnů vězení za výzvy k demonstracím. Minulý víkend byl Navalnyj hospitalizován kvůli "závažné alergické reakci", opoziční média spekulovala o tom, že byl otráven jídlem. V pondělí se Navalnyj vrátil do cely.

Sobolové stejně jako dalším 14 kandidátům moskevská volební komise neumožnila kandidovat ve volbách, údajně kvůli nesrovnalostem v seznamu ověřených voličských podpisů, který musejí kandidáti komisi předložit. Sobolová pochybení popírá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!