Na americko-mexické hranici bylo zadrženo nejvíce migrantů za posledních patnáct let

Migranti na americko-mexické hranici

Migranti na americko-mexické hranici Zdroj: profimedia.cz

Migranti na americko-mexické hranici
Migranti na americko-mexické hranici
Migranti na americko-mexické hranici
Migranti na americko-mexické hranici
Migranti na americko-mexické hranici
6
Fotogalerie

Na hranicích Spojených států a Mexika v březnu zadrželi přes 171 tisíc migrantů, kteří se snažili dostat do Spojených států. Jde o nejvyšší počet za měsíc od roku 2006, informoval deník El País. V únoru zadrželi takto na jižní hranici USA na sto tisíc migrantů a o měsíc dříve asi 78 400. Americký ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas v březnu uvedl, že USA očekávají u svých jižních hranic největší migrační vlnu za 20 let.

Počty běženců, kteří utíkají ze Střední Ameriky před chudobou a vysokou kriminalitou do USA, rostou už řadu měsíců, od lednového nástupu Joea Bidena do Bílého domu je vzestupný trend ještě výraznější. Podle kritiků je důvodem vstřícnější postoj nového prezidenta k migraci. V únoru jeho vláda například zrušila program, v jehož rámci čekali středoameričtí žadatelé o azyl na rozhodnutí amerických úřadů v Mexiku. Tímto krokem a vstřícnou rétorikou vyvolal podle analytiků Biden v migrantech falešnou představu, že hranice jsou otevřené.

Bidenova vláda se snaží zmírnit migrační vlnu jednáním s vládami středoamerických zemí. Jmenovala mimo jiné zvláštního vyslance pro Salvador, Guatemalu a Honduras, odkud přichází k americko-mexické hranici nejvíce běženců. Emisarem se stal Ricardo Zúňiga, který má honduraské předky a který minulý týden vedl americkou vládní delegaci do Mexika a Guatemaly.

Zmírnit migrační vlnu ze Střední Ameriky do USA by měly také investice za čtyři miliardy dolarů (zhruba 90 miliard korun), které nová americká vláda tamním chudým zemím slíbila. Poskytnutí peněz ale podmiňuje i opatřeními proti korupci.

Americko-mexickou hranici v posledních týdnech nelegálně překračují i stovky až tisíce dětí bez dospělého doprovodu. Obzvláště znepokojivý příklad tohoto fenoménu ukazuje čerstvě zveřejněné video, o kteréminformovalaagentura AP.

Rozostřený černobílý záznam ukazuje, jak člověk z více než čtyři metry vysoké hraniční bariéry shazuje na území amerického státu Nové Mexiko dvě malé děti, které zřejmě ještě ani neumějí pořádně chodit. Postava usazená na vrcholu bariéry je spouští za ruce co nejníže k zemi a z výšky kolem půldruhého metru je nechává spadnout. První dítě po dopadu přepadává dopředu a končí obličejem na zemi. Dospělý pak z bariéry slézá na opačnou stranu hranice a spolu s další osobu utíká pryč.

Podle AP „strašidelné“ video ukazuje extrémní scénář, nicméně ztělesňuje mnohé prvky příběhu, který se aktuálně na hranicích na jihu USA odehrává. Zachycuje bezohlednost pašeráků lidí, naznačuje zoufalství středoamerických rodin a také to, že zeď na hranicích nemusí být pro migraci zásadní překážkou.

„Pro obhájce přistěhovalectví takové scény podtrhují, proč je důležité reformovat imigrační zákony s důrazem na slučování rodin a usnadnění legální imigrace. Pro mnohé oponenty takových reforem jsou zase potvrzením, že není respektována vláda práva, přičemž podle nich při pokračování podobných událostí není možné o reformě imigrační politiky ani jen uvažovat,“ komentuje AP.