Tvorba pracovních míst ve Spojených státech v březnu překonala očekávání

Americký pracovní trh se zotavuje z koronakrize rychleji než se čekalo. V březnu vytvořil 916 tisíc nových pracovních míst.

Americký pracovní trh se zotavuje z koronakrize rychleji než se čekalo. V březnu vytvořil 916 tisíc nových pracovních míst. Zdroj: ČTK/Matt Rourke

Americký prezident Joe Biden
2
Fotogalerie

Ekonomika Spojených států v březnu vytvořila asi 916 tisíc pracovních míst. Růst zaměstnanosti tak překonal očekávání a byl nejsilnější od loňského srpna. Míra nezaměstnanosti klesla na šest procent z únorových 6,2 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.

Analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali, že v březnu vznikne 647 tisíc pracovních míst. Trh práce nyní těží z nových stimulačních opatření americké vlády a z rychlého tempa očkování proti koronaviru. Ministerstvo také zpřesnilo údaj o únorové tvorbě pracovních míst na 468 tisíc z původně ohlášených 379 tisíc.

Ekonom Russell Price ze společnosti Ameriprise Financial Services předpokládá, že dobré zprávy budou z trhu práce přicházet i v dalších měsících. „Spojené státy budou v nejbližších měsících pravděpodobně vytvářet půl milionu až milion pracovních míst,“ přidává se analytik Edward Moya z firmy OANDA.

Loni v březnu se americký trh začal potýkat s dopady koronavirové krize, která vedla k dočasnému uzavření řady podniků, například restaurací a barů, a přišel o téměř 1,7 milionu pracovních míst. V dubnu pak zaniklo dalších 20,7 milionu míst.

Trh práce se sice následně začal zotavovat, k návratu na úroveň z doby před příchodem pandemie mu však stále chybí přes osm milionů pracovních míst. Také míra nezaměstnanosti stále zůstává nad úrovněmi z období před koronavirovou krizí. Loni v únoru se nacházela na 3,5 procentech a byla nejnižší za padesát let.

Americký prezident Joe Biden ve středu představil ambiciózní plán investic do americké infrastruktury v hodnotě více než dvou bilionů dolarů, přes 43 bilionů korun, kterým chce podpořit hospodářský růst i tvorbu pracovních míst ve Spojených státech. Již v únoru Biden podepsal balík stimulačních opatření za 1,9 bilionu dolarů.

Biden dnes údaje o trhu práce označil za skvělou zprávu, která odráží pokrok při očkování proti nemoci COVID-19. Varoval však, že pokrok v ekonomice by se mohl zvrátit, pokud by šíření koronaviru v USA opět nabralo na síle. „Stále máme před sebou dlouhou cestu,“ dodal.

Americká ekonomika se v loňském roce kvůli pandemii propadla o 3,5 procenta, nejvýrazněji od roku 1946. Americká centrální banka Fed ale tento měsíc předpověděla, že letos se hrubý domácí produkt země zvýší o 6,5 procenta. Největší ekonomika světa by tak zaznamenala nejprudší růst od roku 1984.