Ruského opozičního předáka Navalného zadržela před odjezdem na mítink policie | E15.cz

Ruského opozičního předáka Navalného zadržela před odjezdem na mítink policie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruská policie dnes zadržela opozičního předáka Alexeje Navalného u jeho bydliště v Moskvě. Chystal se zrovna odcestovat na shromáždění svých přívrženců v Nižném Novgorodu v rámci své kampaně před jarními prezidentskými volbami. Místní úřady mítink označily za nezákonný. Podle policie byl Navalnyj zatčen za výzvy k účasti na nepovolených akcích.

"Och, jak ten stařík Putin nechce, abych se dostal na mítink v Nižném Novgorodu. Vyšel jsem (z domu), abych odjel na nádraží, ale zadrželi mě. Bylo to jako ve filmu. Přijelo auto a z něj vystoupili policisté," uvedl Navalnyj na sociálních sítích s tím, že jej policisté nejspíše vezou na strážnici, aniž mu sdělili nějaké obvinění či vysvětlení. "Jako obvykle. Zadrželi, přivezli, chrání a nikdo nic neví. Ptám se: proč jste mne zadrželi? Odpovídají, že se to hned vysvětlí."

Moskevská správa ministerstva vnitra uvedla, že policisté Navalného zadrželi za "výzvy k nepovoleným veřejným akcím". Současně vyzvala občany "nepodléhat provokacím a zdržet se účasti na nepovolených akcích".

"Kreml považuje má setkání s voliči za obrovskou hrozbu a dokonce za urážku - vždyť k nim na setkání nikdo zadarmo nechodí," poznamenal později Navalnyj.

Podle agentury Interfax opozičníkovi přívrženci v Nižném Novgorodu plánují večer uspořádat nepovolenou demonstraci na podporu svého vůdce.

Navalnyj, který si získal proslulost bojem proti korupci, se stal jedním z vůdců velkých protivládních demonstrací na přelomu let 2011 a 2012, se kterými skoncoval až návrat Vladimira Putina do Kremlu. Navalnyj nyní pořádá volební kampaň před prezidentskými volbami, jež se budou konat v březnu 2018, ačkoliv jej úřady s odvoláním na předchozí odsouzení nechtějí ke klání o Kreml připustit.

Letos 12. června, kdy se v zemi slavil státní svátek, Navalnyj zorganizoval protestní demonstraci proti korupci v centru Moskvy. Účast mu ale dopřána nebyla, zatčen byl hned při odchodu ze svého bytu. Při mítinku policie zadržela stovky dalších lidí. Odsedět si pak musel 25 dnů ve vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video