Navalnyj zřejmě nebude moci soupeřit s Putinem o post prezidenta, podle soudu korumpoval | E15.cz

Navalnyj zřejmě nebude moci soupeřit s Putinem o post prezidenta, podle soudu korumpoval

ČTK

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl podle ruských médií shledán vinným v korupční kauze týkající se lesnického podniku Kirovles. Pravomocné odsouzení ho podle všeho vyřadí z prezidentských voleb v příštím roce.

 

 

Vynášení verdiktu v opakovaném procesu začalo krátce po jedenácté hodině středoevropského času ve městě Kirov, asi 900 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Soudce pokračuje ve čtení rozsudku, z jeho dosavadních slov je ale patrné, že soud shledal Navalného vinným, napsala agentura Interfax.

Stejně tak byl shledán vinným i údajný komplic Navalného Pjotr Oficerov. Čtení rozsudku může trvat i několik hodin, až na závěr soudce oznámí případný trest. Navalného advokátka Olga Michajlovová podle agentury Interfax uvedla, že odsuzující verdikt zabrání jejímu klientovi kandidovat ve volbách hlavy státu.

Rusko potřebuje terapii, říká novinář Peter Pomerancev


Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost opozice, proces označuje za politický a řízený Kremlem. Před dnešním soudním jednáním řekl, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

Navalnyj je v Kirově souzen za údajnou zpronevěru opakovaně. Obžalován byl z toho, že jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 tisíc metrů krychlových dřeva, a tím poškozen o 16 milionů rublů (6,8 milionu korun).

První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.


Vše o Rusku čtěte zde >>>


Nyní žalobce pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oficerova žádá stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení, tedy pět let podmíněně, respektive čtyři roky podmíněně. Obhajoba naopak požaduje osvobození obou obžalovaných.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Gazeta Wyborcza: Putin začal pochod k moci kompromitujícím pornem
Světová banka radí Rusům: Chcete dohnat svět? Zvyšte produktivitu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!