Piloty uzemněných Boeingů 737 MAX čeká nový trénink | E15.cz

Návrat Boeingů 737 MAX do vzduchu se blíží. Piloty čeká nový trénink

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký Federální úřad pro letectví FAA představil návrh přepracovaného tréninku pro piloty letadel Boeing 737 MAX, která nesmějí od loňského jara létat kvůli dvěma tragickým nehodám. Stroje jsou tak o krok blíže, aby opět mohly do vzduchu. Úřad bude k návrhům do 2. listopadu sbírat  veřejné připomínky.

Mluvčí FAA zdůraznil, že trénink je sice jednou z posledních překážek, ale nikoli tou úplně poslední pro povolení umožnit letadlům návrat do vzduchu. Úřad musí ještě dokončit požadavky na úpravu softwaru a další změny strojů 737 MAX.

Povolení by úřad mohl vydat někdy v listopadu, uvedla agentura Reuters. To by umožnilo obnovit komerční lety letadel 737 MAX ještě před koncem letošního roku.

Stroje 737 MAX nesmějí do vzduchu po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019. Při nich v Indonésii a v Etiopii zahynulo dohromady 346 lidí. Klíčovou roli při nich sehrál software stabilizačního systému MCAS. Automatický systém kvůli vadnému senzoru tehdy opakovaně poslal stroj prudce dolů a posádka nedokázala nad letadlem udržet kontrolu.

Boeing program měsíce přepracovával. Nyní by se s ním posádky měly znovu učit pracovat.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video