Boeing obdržel první letošní objednávku na letadla 737 MAX | E15.cz

Renesance letadel 737 MAX? Boeing získal první letošní objednávku

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká letecká společnost Boeing obdržela první závaznou objednávku na letadla 737 MAX v letošním roce. Dva stroje si objednal polský přepravce Enter Air. Americký letecký výrobce tak ukončil několik měsíců trvající půst. Poslední velkou objednávku totiž podle serveru BBC dostal loni v listopadu.

Polská charterová společnost si ke dvěma letadlům také zajistila opci na další dva stroje téhož typu. Modely 737 MAX teď podle vyjádření generálního ředitele Enter Air Grzegorza Polanieckiho budou „nejlepšími letadly pro následující roky“. Své přesvědčení vyvozuje především z bezpečnostních vylepšení a dlouhotrvajícího testování.

Boeing byl nucen tyto úpravy podstoupit po dvou tragických pádech strojů 737 MAX v říjnu 2018 a březnu 2019, při kterých zemřelo celkem 345 cestujících. V reakci na to letecké bezpečností agentury po celém světě tyto stroje uzemnily, což platí dodnes.

Polský přepravce se dohodl s americkým výrobcem na vypořádání finančních dopadů uzemnění s tím, že kompenzace bude poskytnuta v několika formách a bude časově rozložena. Podrobnosti však strany neuvedly. 

Zpráva přichází v době, kdy se Boeing nachází v tíživé situaci. Americká společnost totiž v posledním půlroce neobdržela žádnou novou objednávku. Dokonce v prvním pololetí roku 2020 přišla o zakázky na 355 letadel 737 MAX. Jen za letošní červenec klienti zrušili objednávky na dalších 43 kusů. Konkurence v podobě evropského výrobce Airbus naopak v létě získala zakázku na čtyři letadla. 

Polská společnost Enter Air nyní disponuje 22 letadly Boeing 737-800 a dvěma 737 MAX. Činnost zahájila v roce 2010 a její akcie se od roku 2015 obchodují na varšavské burze. 

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video