Nejdražší města světa. Čtyři z první desítky jsou v Evropě, některé asijské metropole zlevňují | E15.cz

Nejdražší města světa. Čtyři z první desítky jsou v Evropě, některé asijské metropole zlevňují

Patrik Borýsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

The Economist srovnal světová města dle nákladů na život v kontextu koronavirové pandemie. Nejdražší jsou Hong Kong, Curych a Paříž. Singapur překvapivě zlevnil. Covid znatelně zdražil život v Evropě, v některých asijských metropolích naopak sledované zboží a služby zlevnily kvůli návratu zahraničních pracovníků z USA a Evropy domů. 

The Economist analyzoval životní náklady ve 133 světových městech. Od března podražila západní Evropa, naopak zlevnila Afrika, Amerika a východ Evropy. Levnější je i tradičně drahý Singapur nebo thajský Bangkok, především z důvodu odlivu zahraničních pracovníků. Zlevnila také třeba japonská Ósaka. Podražila naopak čínská města kvůli americko-čínské obchodní válce.

Znatelně pak podražil íránský Teherán, který se oproti březnu posunul ze 106. místa na 79. nejdražší zejména v důsledku amerických sankcí. Život je podle tradičního srovnání britského týdeníku nákladnější také v australském Perthu, čínském Kantonu, srbském Bělehradě, italském Římě, belgickém Bruselu či nizozemském Amsterdamu. Významně naopak zlevnil Reykjavík na Islandu (posun o 27 příček) či brazilská města Rio de Janeiro a Sao Paolo (u obou posun o 23 míst), v tomto případě je hlavním důvodem slabá měna.

Nejlevnějšími městy pak jsou syrský Damašek, uzbecký Taškent, zambijská Lusaka, venezuelský Caracas a kazašské Almaty.

„Města v Asii žebříčku tradičně dominovala, pandemie COVID-19 ale výrazně pozměnila letošní pořadí,“ říká šéfka výzkumného projektu Upasana Duttová.

Žebříček vzniká na základě porovnání cen 138 položek zboží a služeb. Globálně došlo k růstu cen elektroniky, tabáku či alkoholu. Naopak poklesly ceny oblečení. Přesný žebříček těch úplně nejdražších měst k životu naleznete níže nebo v galerii.

Pořadí Město Země Index drahoty
1. - 3. Curych Švýcarsko 103
1. - 3. Paříž Francie 103
1. - 3. Hong Kong Čína 103
4. Singapur Singapur 102
5. - 6. Tel Aviv Izrael 101
5. - 6. Osaka Japonsko 101
7. - 8. Ženeva Švýcarsko 100
7. - 8. New York USA 100
9. - 10. Kodaň Dánsko 96
9. - 10. Los Angeles USA 96

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video