Německo bude mít přebytek 405 miliard, většinu utratí na běžence | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Německo bude mít přebytek 405 miliard, většinu utratí na běžence

ČTK

Německá spolková vláda bude mít v letošním roce o 15 miliard eur (405 miliard Kč) vyšší příjmy, než plánovala. 

Napsal to dnes týdeník Der Spiegel. Přebytek vláda podle časopisu utratí na integraci běženců, financování investičních programů místních samospráv a na pomoc Sýrii.

Spiegel uvedl, že ministr financí Wolfgang Schäuble dodatečné příjmy nepoužije k umoření německého dluhu, ale rozpustí v dodatečných výdajích. Mluvčí ministerstva ke zprávě řekl, že ji nemůže potvrdit.

Berlín plánuje vyrovnaný rozpočet od roku 2014, kdy toho dosáhl poprvé od roku 1969, a nynější vládní koalice jej hodlá udržet nejméně do roku 2020. Ve skutečnosti je bilance hospodaření celkově mírně přebytková a veřejné finance loni zaznamenaly aktivní saldo 19,4 miliardy eur, nejvyšší od sjednocení země na začátku 90. let.

Ministři vnitra Německa: Potřebujeme více lidí deportovat

Podle plánu na letošní rok mělo Německo hospodařit s příjmy a výdaji ve výši 316,9 miliardy eur a na příští rok už byl schválen vyrovnaný rozpočet v objemu 329,1 miliardy eur. Na výdaje související s integrací migrantů a na boj proti příčinám migrace má spolková vláda v příštím roce dát zhruba 19 miliard eur.

Evropská komise minulý měsíc nepřímo vyzvala Německo, aby uvolnilo rozpočet a více utrácelo, což by podle představ Bruselu podpořilo ekonomický růst v eurozóně. Berlín se proti tomuto doporučení důrazně ohradil.

Zákaz burek a zpřísnění azylové politiky. Strana Merkelové ladí program na volby

Merkelová zůstává v čele CDU, dostala téměř 90 procent hlasů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!