Hongkong prožívá další vyhrocení protestů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OBRAZEM: Neklid v Hongkongu sílí. Boje o technickou univerzitu přinesly mimořádné drama

ČTK, sou

Policie pokračuje v obléhání hongkongské polytechnické univerzity, kde se zabarikádovalo asi 500 prodemokratických aktivistů, napsala agentura Reuters. Velká skupina protestujících se pokusila z univerzitního areálu uniknout, ale příslušníci bezpečnostních sil jim v tom zabránili za použití slzného plynu, gumových projektilů a obušků a přinutili je vrátit se zpátky. Policisté chtějí všechny demonstranty pozatýkat, u některých se jim to již podařilo. Prohlédněte si fotogalerii.

Demonstranti obsadili univerzitu minulý týden na protest proti vládě v Hongkongu. O víkendu policie univerzitní areál obklíčila a sváděla se studenty bitvu na dálku s pomocí slzného plynu. Demonstranti odpovídali zápalnými láhvemi a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl v neděli zraněn šípem, který ho zasáhl do nohy. Byly to jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců trvání krize v bývalé britské kolonii.

Dnes nad ránem policie do kampusu krátce vešla, ale nepostoupila daleko, a demonstranti si kontrolu nad univerzitou udrželi. Podle agentury AP však situace uvnitř areálu není optimistická. "Jsme vyčerpaní, protože jsme vzhůru od nedělních pěti ráno. A také jsme zoufalí, protože nám docházejí zásoby," řekl podle agentury AP jeden z demonstrantů jménem Matthew.

Úřady v Hongkongu zatkly nebo se chystají zatknout sedm prodemokratických zákonodárců

"Dochází tady voda a jídlo. Lidé jsou už téměř smíření s tím, že boj je u konce... Nálada je hodně pochmurná," uvedl obdobně podle televize CNN fotožurnalista Aidan Marzo, který je v kampusu od neděle.

Rektor univerzity natočil vzkaz, v němž uvedl, že policie umožní protestujícím z areálu odejít a dočasně se vzdává použití síly. Dodal, že policisté aktivisty doprovodí na policejní stanici, kde bude jejich případ "spravedlivě posouzen". Podle agentury AP je ale nepravděpodobné, že by studenti přijali tuto nabídku, která by pravděpodobně znamenala jejich hromadné zatčení.

Prohlédněte si fotogalerii:

Chilané vidí zemi zaslíbenou, ale dosud do ní nebyli vpuštěni, analyzuje krizi český ambasador
Zápisník Vladana Gallistla: Špatné zprávy

Autor: ČTK, sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!