Odveta za hokejový distanc. Lukašenkův režim zakázal dovoz výrobků Škody Auto i kosmetiky Nivea

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Bělorusko zakázalo dovoz výrobků automobilky Škoda Auto, německé firmy Liqui Moly, která nabízí motorové oleje, a společnosti Beiersdorf, vlastníka řady kosmetických značek včetně Nivey, informovala běloruská vláda na svém webu. Hlavní body zveřejněného nařízení nabydou účinnosti po deseti dnech od oficiálního zveřejnění dokumentu a seznam zakázaných výrobků bude platný šest měsíců, upřesnil kabinet. Škody Auto na zprávu zatím nereagovala. 

Vláda krok vysvětlila potřebou zabezpečit národní zájmy a uvedla, že přikročila k rozhodnutí s přihlédnutím k „nepřátelským krokům vůči běloruskému národu“.

Škoda Auto v lednu oznámila, že nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera tehdy uvedl, že pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva.

Podporovat mistrovství v Bělorusku, kde režim prezidenta Alexandra Lukašenka tvrdě postupoval proti demonstrantům, odmítly i firma Liqui Moly a výrobce kosmetiky Nivea, informoval server Meduza. Minsk však ve zveřejněném prohlášení nezmiňuje, že by jeho rozhodnutí souviselo s výhradami uvedených firem proti mistrovství.

Pokud běloruské úřady odhalí zakázané výrobky při jejich dovozu, nařídí jejich vrácení. Osobám, které by tyto produkty prodávaly v obchodních centrech, na trzích, veletrzích, výstavách či na internetu, bude nařízeno ukončení činnosti, upřesňuje dokument.

Zákaz se však nevztahuje na situaci, kdy si výrobky pro vlastní spotřebu přivezou občané Běloruska, a na dopravní prostředky, které mají registraci v členských zemích Eurasijské ekonomické unie, a také dopravní prostředky „dočasně importované“ na celní území Eurasijské ekonomické unie.