OLAF: Stíhání Babiše je v českých rukou, na Čapí hnízdo nebyly použity peníze z EU

Video placeholde

Český státní zástupce může mít mnoho důvodů, proč zastavit stíhání v kauze Čapí hnízdo. Řekl to v úterý šéf Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF) Ville Itälä, podle něhož je s podrobnější analýzou třeba počkat na další informace o českém vývoji případu. Podle ředitele vyšetřovatelů OLAF je pozitivním výsledkem práce úřadu, že na stavbu farmy nakonec nebyly použity evropské peníze.

OLAF vyšetřoval okolnosti dotace 50 milionů korun na stavbu farmy Čapí hnízdo, jež měla vazby na holding Agrofert, který patřil současnému premiérovi Andreji Babišovi. Koncem roku 2017 dospěl OLAF k závěru, že existuje podezření na dotační podvod.

České ministerstvo financí následně oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala dotaci, načež opět přešla pod Agrofert, byla vyjmuta z evropského financování. V pondělí státní zástupce podle Deníku N navrhl zastavit trestní stíhání Babiše, konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.

"Podle našich informací se Češi nakonec rozhodli financovat ten projekt prostřednictvím peněz z národního rozpočtu. Pozitivní efekt vyšetřování je ten, že (na projekt) nebyly použity žádné unijní peníze," řekl novinářům ředitel OLAF pro vyšetřování Ernesto Bianchi.

Zopakoval, že jeho úřad v této kauze objevil podezření z porušení pravidel EU. Protože však již není projekt financován z unijních peněz, OLAF se jím dále nezabývá. Závěry českého šetření jsou zcela v rukou českých úřadů, kterým OLAF nebude radit, prohlásil Bianchi.

Jeho úřad nicméně bude vývoj kolem kauzy dále sledovat, aby mohl závěry analyzovat a najít například rozdíly mezi unijním a českým právním rámcem, které se mohly při určování odpovědnosti projevit. "To jsou věci, které musíme prověřit, abychom se poučili pro budoucnost," prohlásil Bianchi.

OLAF loni doporučil vrátit dotace za 371 milionů eur

Podvodné získávání peněz z unijních fondů, obcházení cel a daní či praní špinavých peněz patřily loni k nejčastější náplni práce Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF). Úřad v roce 2018 uzavřel vyšetřování 167 případů a vydal 256 doporučení příslušným národním a unijním orgánům. Pokud se jimi budou řídit, vrátí se zpět do rozpočtu EU 371 milionů eur (9,6 miliardy korun). Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou v úterý jeho vedení představilo novinářům v Bruselu. 

„Mezi loňské trendy patří zakládání nastrčených společností a krytí falešných finančních transakcí s cílem získat peníze z evropských fondů, obcházení celních pravidel prostřednictvím přeshraničních organizovaných zločineckých skupin nebo podvody s propagací zemědělských výrobků,“ vyjmenoval šéf úřadu Ville Itälä. 

Celkem 86 uzavřených případů se týkalo peněz z unijních fondů, přičemž ve 48 vydal OLAF doporučení úřadům. Nejvíce doporučení (sedm) se týká Maďarska, v Česku jde o dva případy, k nimž v úterý úřad podrobnosti nezveřejnil. 

OLAF vyšetřuje podvody týkající se rozpočtu EU nebo korupci spojenou s unijními institucemi. Od roku 2010 má na svém kontě téměř 2000 uzavřených případů, mezi něž patřila i kauza Čapí hnízdo, v níž předloni dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod. 

Loni se úřad zabýval mimo jiné novým typem podvodů, jejichž bulharští osnovatelé přes nastrčené společnosti vylákali z unijních a národních fondů miliony eur určených na propagaci zemědělských produktů. OLAF rovněž odhalil zneužívání peněz určených na provoz uprchlických táborů v Itálii či masivní podvodné schéma týkající se zakázek na informační technologie v Polsku.