Češi věří mýtům a uvažují iracionálně, přijetí eura by nám prospělo, říká Radek Špicar | E15.cz

Češi věří mýtům a uvažují iracionálně, přijetí eura by nám prospělo, říká Radek Špicar

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko by se mělo více zapojit do integrace, říká v pořadu Prostor X viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Nerad by se prý dožil toho, že se o budoucnosti Evropy bude rozhodovat v eurozóně a bez nás. Inspiraci pro Česko vidí na Slovensku, a to i v rámci přijetí eura. To by prý bylo pro Česko přínos, ale s lidmi je o tom třeba mluvit, protože se ho bojí. A bojí se taky politici. Špicar objel celou republiku a diskutoval s lidmi o EU a taky o euru a přiznává, že Češi často věří mýtům a uvažují iracionálně.

V českém národním zájmu je posílení Evropské komise a parlamentu, jinak hrozí diktát velmocí, říká Radek Špicar. Chování českých politiků je teď pro něj nepochopitelné a nebezpečné. S Velkou Británií prý odchází náš klíčový spojenec a naši politici si budou muset hledat nové. Oslabení našich hodnot bude podle Špicara Česko bolet ještě víc než samotný brexit, respektive jeho dopady na českou ekonomiku. Té přitom hrozí nebezpečí i ze strany eskalujících obchodních válek a Špicar mluví i o možné globální krizi. Pokud se tedy politici hned na několika frontách nedohodnou.

I v souvislosti s ekonomickými hrozbami jsou podle Špicara plány vlády nesmyslné. Deficit rozpočtu bude v možné krizi zásadní zátěž a rozhazování populistických balíčků je prý neakceptovatelná hospodářská politika. Špicar říká, že je třeba investovat do školství, vědy a výzkumu a taky do infrastruktury. Zároveň ale zmiňuje, že v oblasti obnovitelných zdrojů energie a změny klimatu je třeba postupovat opatrně.

Bude nás to stát hodně peněz, říká právě o investicích spojených s oteplováním planety Radek Špicar. Ekologové se podle něj bojí, že pokud budou státy příliš tlačit na pilu, vyvolají odpor obyvatel. Dělají to hlavně Němci, kteří už teď způsobují zbytku Evropy problémy, míní Špicar. Svou roli by měla sehrát Evropská unie, respektive Evropská komise.


Další díly pořadu Prostor X najdete zde >>>


Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.