Operace Helios: Řecko vyveze virtuální energii | E15.cz

Operace Helios: Řecko vyveze virtuální energii

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řekové se podělí o své slunce. Od prodeje solární elektřiny, takzvaného projektu Helios, si slibují až 15 miliard eur a vytvoření 60 tisíc pracovních míst. Chybí sice vedení vysokého napětí přes Balkán a Alpy, ale s tím si jižané hlavu nelámou: co nepůjde fyzicky, udělají virtuálně. „Čtyři pětiny proudu vyvezeme do evropských států prostřednictvím sítí. Deset procent exportujeme účetně,“ uvedl ministr pro energetiku Jorgos Papakonstantinu pro Die Welt.

Stavba řeckého systému o výkonu 10 tisíc megawattů je naplánována na rok 2013, první „jednotky“ mají vycestovat za čtyři až pět let. Na přeshraniční dráty marně shání peníze celá EU, která usiluje o jednotný trh s energiemi.

Účetní prodeje proudu umožňuje evropská směrnice z roku 2009. „Energie bude spotřebována v Řecku, ale vyúčtována v zemích, jež si ji koupí. Jde o součást unijního scénáře na zvýšení podílu obnovitelné energie,“ vysvětlil Papakonstantinu. „Je to ale poprvé, kdy chce někdo tuto možnost využít,“ uznal.

Prvními zájemci jsou Itálie a Lucembursko. „Jednáme také s Německem,“ řekl ministr.

Právě Italům a Lucemburčanům hrozí, že zůstanou před branami závazků EU ke zlepšení stavu ovzduší. Patří k nim, že každá země zvýší podíl obnovitelných zdrojů na vyrobené elektřině na dvacet procent do roku 2020. „Německo tento problém nemá, ale vidí šanci, jak snížit s řeckou pomocí své vysoké náklady, ať už fyzicky, nebo účetně,“ upozornil Papakonstantinu.

V německo-řeckých rozhovorech jde o výkon 300 a 500 megawattů z celkových deseti tisíc, Spolková republika má solární kapacitu sedmnáct tisíc megawattů. V neústupnosti Berlína, který nechce dotovat energii vykázanou na papíře, Atény problém nevidí. „Respektujeme to. Chystáme dvoustrannou smlouvu, jejíž součástí budou i ceny,“ upřesnil Papakonstantinu.

V čem bude spočívat pracovní náplň šedesáti tisíc nových pracovníků, řečtí představitelé neprozradili. Ujišťují zato, že se operace zvaná Helios s výjimkou rozjezdu obejde bez veřejné podpory. „Musíme vyrábět energii tam, kde je to nejlevnější,“ podpořil řecké úmysly eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video