Maďarská vláda chce poslancům za narušování jednání odebrat plat | E15.cz

Orbán chce zkrotit poslance, za narušování jednání navrhuje odebrat plat

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Maďarská opozice znovu obviňuje premiéra Viktora Orbána z autoritářských tendencí. Terčem její kritiky se stal vládní záměr zvýšit disciplínu v parlamentu. Nově by poslancům za narušení jednání hrozilo odnětí platu až na rok či vykázání ze zákonodárného sboru na dva měsíce. Na protest proti tomuto návrhu opoziční poslanci jednali ve sněmovně celou noc ze středy na čtvrtek, uvedla soukromá maďarská televize ATV.

Postihy členům sboru hrozí za užití fyzického násilí či obstrukce jednání parlamentu. Jde zřejmě o reakci na několik situací, kdy opoziční poslanci projevili svou nespokojenost narušením pořádku v jednacím sále. Blokovali kupříkladu předsedajícímu přístup k řečnickému pultu. Nezávislý poslanec Ákos Hadházy se nedávno postavil před řečnícího Orbána s transparentem „Musí lhát, protože ukradl příliš“.

Vládní Fidesz tvrdí, že účelem zákona je zachovat efektivitu a důstojnost parlamentu, ne potírat kritiku. Šéf poslaneckého klubu strany Máté Kocsis na Facebooku zveřejnil varování: „Anarchisté pozor. Parlamentní násilí a obscénnost budou trestány.“

Kritici vlády však hovoří o další erozi demokracie a brutálním útoku na politické strany. „Je to jasné narušení práv poslanců. Nezbavují práv nás, zbavují práv miliony občanů, které zastupujeme,“ řekl agentuře Reuters Hadházy.

Znepokojení vzbuzuje i pasáž týkající se možnosti poslanců obracet se na veřejné instituce a státem vlastněné firmy s žádostmi o informace. Státní orgány nadále budou muset zákonodárcům vyjít vstříc, ti by se v nich ale už neměli objevit bez ohlášení, čímž ztratí moment překvapení. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video