Orbán: Evropa povstala, politické korektnosti je konec | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Orbán: Evropa povstala, politické korektnosti je konec

ČTK

Evropané, které umlčela politická korektnost a jejichž hlasu nikdo nenaslouchal, v loňském roce povstali.

V tradičním projevu o stavu své země to dnes řekl maďarský premiér Viktor Orbán, informovala agentura MTI. Znovu také obvinil amerického finančníka maďarského původu George Sorose, že chce prostřednictvím podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

Samotní Maďaři mají podle premiéra "povstání" proti "náhubku politické korektnosti" už za sebou. Odbyli si ho podle něj v roce 2010, kdy dali ve volbách nadpoloviční počet hlasů jeho pravicové straně Fidesz. Pod jeho vedením vláda během posledních sedmi let vybudovala "vlastní politicko-hospodářský systém", který je ušitý na míru potřebám a vkusu Maďarů.

Komentář Gregora Martina Papucska: Stín ruského medvěda nad Budapeští

Za příklad maďarské rebelie Orbán označil to, že jeho vláda "poslala domů" Mezinárodní měnový fond (MMF), když v roce 2014 předčasně vyrovnala svůj úvěr, který si vzala v roce 2008.

Uplynulý rok rovněž dokázal, že liberální zřízení, které podle Orbána vládne světu, je možné změnit. Dokazují to příklady britského referenda o vystoupení země z Evropské unie, americké prezidentské volby, pád italské vlády po referendu o volební reformě či maďarské lidové hlasování o uprchlických kvótách EU, uvedl předseda vlády.

Orbán: Maďarsko již není odstrkovanou zemí, stalo se součástí vítězného týmu

V migrační krizi se Budapešť postavila na odpor dřívější americké vládě, Bruselu a "dokonce i Berlínu" a dokázala stavbou plotu na své jižní hranici ochránit před migrační vlnou Maďarsko "a jen tam mimochodem i Evropu". "Skutečné uprchlíky samozřejmě přijmeme," dodal Orbán.

Maďarsko se podle něj musí v nadcházejícím roce připravit na několik velkých "útoků" z Bruselu. Evropská unie chce údajně třeba centrálně stanovovat ceny plynu a elektřiny, a zabránit tak maďarské vládě v jejich snížení. Bojovat proti byrokratům v Bruselu bude muset Budapešť podle Orbána také kvůli svému plánu na omezení svobody pohybu pro žadatele o azyl během rozhodování o jejich žádosti.

Znovu ve svém projevu Orbán napadl také amerického finančníka maďarského původu George Sorose, který se podle něj snaží tajně ovlivňovat politiku země a to prostřednictvím financování nevládních organizací. Sorose předseda vlády znovu obvinil také z toho, že je spoluodpovědný za migrační krizi, protože financuje skupiny, které pomáhají uprchlíkům a prosazují vstřícnou migrační politiku. Organizace, které má na mysli, Orbán nejmenoval, už dříve ale zástupci jeho strany Fidesz ostře útočili na místní pobočky Transparency International, Helsinského výboru či Maďarské unie občanských svobod.

Gregor Martin Papucsek: Sociální smír zaplatí malí podnikatelé

Orbán svůj projev o stavu země letos přednesl už poněkolikáté. Zemi nyní vládne od roku 2010, premiérem už byl ale i v letech 1998 až 2002.

Před budovou, kde dnes premiér svůj proslov pronášel, demonstrovala asi stovka příznivců malé opoziční strany Spolu (Együtt). "Největším nepřítelem Maďarska není Evropa, ale jeho vlastní premiér," řekla agentuře MTI místopředsedkyně strany Nóra Hajduová.

Orbán znovu pohrozil Bruselu soudem kvůli migračním kvótám. Zaštítil se neplatným referendem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!