Válka v Sýrii: Po izraelském náletu zemřelo šest vojáků | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Po izraelských náletech na Sýrii padlo šest syrských vojáků a spojenců

ČTK

Při sobotních izraelských náletech na Sýrii padlo nejméně šest syrských vojáků a jejich spojenců. Oznámila to v neděli exilová skupina syrských ochránců lidských práv (SOHR). Izraelci provedli útok na syrské a íránské cíle v Sýrii v odvetě za to, že íránští bojovníci vyslali bezpilotní letadlo nad Izrael. Izraelská armáda dron sestřelila a při syrské protiletecké palbě, která následovala, přišla o stíhací stroj F-16.

Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac v neděli řekl, že Izrael dal útoky najevo, že nehodlá tolerovat íránskou vojenskou přítomnost ve své blízkosti a že bude nadále rozhodně reagovat na jakoukoli další provokaci.

Premiér Benjamin Netanjahu v neděli prohlásil, že izraelské letectvo zasadilo Íránu útokem na jeho cíle v Sýrii "těžkou ránu". "Budeme dál útočit na všechny, kteří se pokusí zaútočit na nás. Je to naše politika a tak to zůstane," řekl Netanjahu na zasedání vlády. 

Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu a současný člen kabinetu Joav Galant řekl, že Izrael "pouze nemluví, ale jedná". "Doufám, že teď i Syřané dobře pochopili, že to, že hostí Íránce na syrském území, je poškozuje," sdělil ministr výstavby.

Po izraelských náletech varovala Moskva před dalším vyhrocením války v Sýrii

Podle armády bylo při izraelské odvetě zasaženo íránské stanoviště, odkud byl vyslán dron, další čtyři íránské pozice a osm syrských. "Oni i my víme, co jsme zasáhli; dáme jim nějaký čas, aby to strávili a pochopili, jak jsme věděli, že máme zaútočit právě tam. Šlo o utajované pozice, ale my máme tajné služby a víme, co se tam děje. Včera (v sobotu) jsme to dokázali," vzkázal do Sýrie Kac.

Dron byl vypuštěn ze syrské základny Tijás, která leží u Palmýry v provincii Homs. Podle izraelské armády ji několik měsíců se souhlasem Sýrie využívá Írán a oddíly Kuds, které patří k íránským revolučním gardám. Izraelská armáda oznámila, že Írán tuto základnu používá k přesunu zbraní určených k akcím proti Izraeli.

"Tato činnost se děje pod krytím operací proti islámským radikálům, ale události minulých hodin dokazují, že skutečným cílem je příprava násilných akcí proti Izraeli," uvedla izraelská armáda v prohlášení.

Izraelští vojáci bombardují cíle v Sýrii. Spojenci Asada slibují tvrdou odvetu

 

Izraelci předvedli snímky zbytku sestřeleného dronu, který se podle armády značně podobá typu amerického bezpilotního letadla, jež Íránci ukořistili v roce 2011. Teherán tehdy nevyhověl žádosti USA o jeho vrácení. Jde zřejmě o model, který íránské revoluční gardy předvedly před dvěma lety a který byl sestaven podle vzoru ukořistěného amerického stroje. 

 

Izraelští komentátoři upozorňují, že je to poprvé, co se proti sobě dostaly do střetu na syrském území Izrael a Írán, který je spojencem Damašku. I když útoky dále nepokračovaly, z dlouhodobé perspektivy se situace změnila a Izrael se bude muset přizpůsobit novým okolnostem: Írán proti němu chce útočit, režim syrského prezidenta Bašára Asada je stále sebejistější a Rusko, jako jeho spojenec, částečně tuto agresivní politiku Sýrie a Íránu podporuje.

 

Izrael dříve do bojů v Sýrii až na výjimky v podobě akcí proti šíitskému Hizballáhu nezasahoval. Situace se začala měnit, když syrská armáda s pomocí ruské začala v Sýrii vítězit nad opozicí. Izrael dlouhodobě upozorňuje, že Írán coby spojenec Damašku upevňuje svou pozici v Sýrii.

Izraelcům zachraňují životy plynové masky od firmy, která je dodávala již nacistům

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!