Po střelbě ve škole Biden vyzývá k regulaci zbraní. Není to covid, říkají experti o opičích neštovicích

Biden po další masové střelbě ve škole vyzývá k regulací zbraní.

Biden po další masové střelbě ve škole vyzývá k regulací zbraní. Zdroj: E15 koláž

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Opičí neštovice se šíří světem, vědci varují před panikou

Případy nákazy opičími neštovicemi dle BBC byly zaznamenány už v 18 státech mimo Afriku, první případ ohlásily Spojené arabské emiráty. Počet států, kde se nákaza vyskytne, zřejmě bude stoupat, odborníci ale předpokládají, že riziko pro populaci zůstává nízké. „Není to covid,“ prohlásila Jennifer McQuistonová z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. „Není to tak, že pokud projdete kolem někoho v obchodě, tak hrozí, že byste dostali opičí neštovice,“ řekla. 

I přesto že se nejedná o hrozbu srovnatelnou s pandemií covidu-19, vyzývá Světová zdravotnická organizace (WHO) státy k obezřetnosti. „Vyzýváme státy, aby zvýšily dohled nad opičími neštovicemi, abychom viděli, jak se přenášejí a kam to směřuje,“ řekla Sylvie Briandová z WHO. 

Po další masové střelbě se v USA schyluje ke zbraňové regulaci

Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská komunita, zemřelo nejméně 19 dětí a dva dospělí. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AP. Agresora zabili policisté, uvedl guvernér Texasu Greg Abbott. Dva muži zákona byli podle něj během přestřelky zasaženi, ale jejich ranění nejsou vážná. Motiv činu zatím není známý.

Útočník Salvador Ramos si podle senátora státu Texas Rolanda Gutierreze po dovršení věku 18 let koupil dvě útočné pušky. Než zamířil do školy, zabil svou babičku, uvedl dále místní politik. Není jasné, zda výčet obětí zahrnuje i samotného střelce. Jednou z mrtvých dospělých je učitelka Eva Mirelesová. Některá média uvádějí, že oba mrtví dospělí byli učitelé. Ramos na sociálních sítích dříve naznačil, že se schyluje k útoku. „Děti by si měly dát pozor,“ napsal.

„Jako národ se musíme ptát, kdy se proboha postavíme lobby výrobců střelných zbraní? Kdy proboha uděláme to, co je třeba udělat?“ reagoval na střelbu americký prezident Joe Biden. Jako připomínku tragédie nařídil vyvěsit vlajky do 28. května na půl žerdi až do západu slunce. „Už toho bylo dost,“ konstatovala americká viceprezidentka Kamala Harrisová a vyzvala k regulaci zbraní.

Z trhů a burz

Další oslabení

Americké akcie převážně oslabovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly. Obavy, že agresivní kroky americké centrální banky (Fed) k omezení vysoké inflace by mohly uvrhnout americkou ekonomiku do recese, snížily chuť investorů riskovat.

Dow Jonesův index během obchodování stoupl o 0,15 procenta a uzavřel na 31 928,62 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,81 procenta na 3941,48 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 2,35 procenta na 11 264,45 bodu.

Hrozba úrokových sazeb

„Ceny na kapitálových trzích ovlivnil obrat Fedu a změna úrokových sazeb,“ uvedl ředitel pro investice společnosti U.S. Bank Wealth Management Bill Northey. „V posledních dvou týdnech jsme zaznamenali určitý stupeň zhoršení makroekonomických podmínek, které se začíná projevovat ve výsledcích hospodaření podniků a v ekonomických zprávách,“ dodal.

Narušení globálních dodavatelských řetězců umocnila invaze Ruska na Ukrajinu a protipandemická opatření v Číně. Inflace se tak dostala na několikaletá maxima.

Investoři v současné době očekávají sérii zvýšení úrokových sazeb Fedem o 0,5 procentního bodu v průběhu několika příštích měsíců. To podporuje obavy, že by centrální banka mohla uvrhnout americkou ekonomiku do recese. Tento scénář se stále častěji promítá do projekcí analytiků.

Tweet dne

„Ztráta dítěte vám roztrhá duši na kusy. Nikdy to nebude stejné. Tento pocit sdílejí pozůstalí sourozenci, prarodiče, rodiny a komunity. Žádám národ, aby se za ně modlil a dodali jim sílu v temnotě, kterou nyní pociťují,“ napsal americký prezident Joe Biden po masové střelbě v texaském městě Uvalde. 

Stane se dnes

  • Z Floridy odstartuje raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která vynese na oběžnou dráhu řadu malých soukromých i vládních satelitů včetně české družice Planetum-1.
  • Evropská komise navrhne pravidla, která by měla v EU zjednodušit zabavování majetku ruským oligarchům obcházejícím unijní sankce.
  • Švédská a finská delegace budou v Ankaře jednat o výhradách Turecka k připojení obou zemí  k NATO.
  • Kvartální hospodářské výsledky zveřejní společnost Nvidia.