Opičí neštovice: přenos je nečekaně rychlý, nemoc se vyskytla už ve více než 20 zemích

První případy opičích neštovic potvrdily Španělsko, Itálie i Švédsko

První případy opičích neštovic potvrdily Španělsko, Itálie i Švédsko Zdroj: profimedia.cz

První případy opičích neštovic potvrdily Španělsko, Itálie i Švédsko
První případy opičích neštovic potvrdily Španělsko, Itálie i Švédsko
Výskyt opičích neštovic potvrdila také Austrálie
4
Fotogalerie

Svět v době doznívající pandemie koronaviru a války na Ukrajině straší další hrozba v podobě opičích neštovic. Vědci očekávají, že počet případů v Evropě a Spojených státech v nejbližší době poroste, protože nemoc se šíří nečekaně rychle. Uklidňují však, že jde o virus, který je lidstvu dobře známý, proti onemocnění existuje očkování i určitá léčba. Rovněž šéf Bílého domu Joe Biden ujišťoval Američany, že opičí neštovice s nejvyšší pravděpodobností nezpůsobí pandemii koronavirového rozsahu, která by ochromila svět a umocnila globální ekonomické obtíže.

Epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová oznámila, že se dosud objevilo zhruba 200 potvrzených případů opičích neštovic a přes 100 podezření ve více než 20 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje. Podle WHO počet případů dále poroste. V Evropě se už vyskytly v Belgii, České republice, Dánsku, Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Portugalsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Slovinsku a Spojeném království. Počet případů a rychlost šíření na Západě přitom lékaře překvapuje.

Jaký se očekává vývoj a proč se virus šíří na Západě?

„Jsem si jistá, že bude více případů. Zdravotnické orgány velmi aktivně případy vyhledávají, abychom našli lidi s mírnou verzí nemoci, kterou jsme dříve přehlédli nebo špatně diagnostikovali. Inkubační doba opičích neštovic je mezi jedním až třemi týdny, takže se objeví nové případy u lidí, kteří byli v kontaktu s prvními nemocnými,“ uvedla podle listu The Guardian Charlotte Hammerová z Cambridgeské univerzity. Odborníci v Británii proto doporučují, aby se každý, kdo byl v kontaktu s nakaženým, izoloval na dobu tří týdnů.

Opičí neštovice jsou vzácným virovým onemocněním, typickým pro odlehlé části střední a západní Afriky. Současné šíření choroby na kontinentech, které jsou od sebe vzdálené, je nezvyklé. Nemoc se sice mimo Afriku vyskytla už v minulosti, ovšem šlo vesměs o případy s vazbami na tento kontinent. „Není to způsob šíření, jaký známe z Afriky, takže na Západě může jít o něco nového,“ prohlásil podle časopisu Time významný nigerijský virolog Oyewale Tomori.

Odborníci se domnívají, že buď se změnil virus nebo citlivost lidí vůči němu, případně došlo k souhře podmínek, umožňujících šíření. Jedním z možných vysvětlení je doznívající ochrana světové populace před příbuznými pravými neštovice, proti kterým se přestalo očkovat před více než čtyřmi dekádami.

Virolog Černý o opičích neštovicích: O pacientovi nula, šíření nemoci i očkování

Video placeholde
• Pavlína Horáková

Experti však prozatím vesměs ukliďnují veřejnost, že svět se nemusí obávat další pandemie. „Mám pocit, že je to virus, kterému rozumíme, máme proti němu vakcíny a prostředky a šíří se úplně jinak, než SARS-CoV-2,“ řekl ABC člen anticovidového týmu Bílého domu Ashish Jha. „Nemyslím si, že to dosáhne úrovně obav, které vzbuzoval Covid-19,“ poznamenal i Biden.

Přenos opičích neštovic

Opičí neštovice se totiž přenášejí úzkým fyzickým kontaktem s nakaženým, včetně sexuálního. Šíří se dotykem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého nebo přes kontaminované materiály, jako je kupříkladu ložní prádlo. Do těla virus vstupuje narušenou kůží, sliznicemi, ale i dýchacími cestami prostřednictvím velkých kapének. K tomu je ovšem dle odborníků potřeba delší kontakt s nakaženým.

Značná část nedávných případů opičích neštovic byla zjištěna u homosexuálů, bisexuálů a dalších mužů, kteří mají pohlavní styk s muži. Pravděpodobně se nakazili při těsném fyzickém kontaktu s někým, kdo už byl virem infikovaný. Experti proto naléhají především na členy této komunity, aby dávali bedlivý pozor na výskyt příznaků. Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS) zároveň varovala před obviňováním a stigmatizací této skupiny, což by mohlo vést i k maření monitoringu přenosů onemocnění.

Dojít může i k přenosu ze zvířete, buď přímým kontaktem nebo také přes infikovaný materiál jako podestýlka. Mezi zvířecí hostitele patří řada hlodavců a primátů. Možným rizikovým faktorem je konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa a dalších živočišných produktů nakažených zvířat.

Příznaky nemoci

Příznaky onemocnění jsou podobné těm u pravých neštovic, jsou však mírnější. Inkubační doba je obvykle týden až dva, příznaky se však mohou rozvinout v údobí od pěti dní po tři týdny. Opičí neštovice začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, zad a svalů a únavou. Na rozdíl od pravých neštovic způsobuje současná choroba zduření mízních uzlin.

Během jednoho až tří dnů od výskytu horečky se na těle nemocného objeví vyrážka, která často začíná na obličeji a šíří se na další místa, především na dlaně a chodidla. Při podezření na sexuální přenos je třeba kontrolovat výskyt vyrážky na genitáliích.

Počet puchýřků se může pohybovat od několika po tisíce. Vyrážka může být silně svědivá či bolestivá a prochází vývojem. Její závěrečnou fází jsou strupy, které nakonec odpadnou. Mohou však po sobě zanechat jizvy.

Léčba neštovic

Onemocnění zpravidla trvá dva až čtyři týdny, v současnosti na něj neexistuje žádná specifická léčba. Při potírání opičích neštovic však lze použít vakcinaci, antivirotika, například Tecovirimat, či protilátky (Vaccinia imunoglobulin - VIG) z krve jedinců, kteří prošli očkováním proti pravým neštovicím.

Smrtnost neštovic se liší podle kmene. Euronews uvádí, že pacienti v Británii se nakazili západoafrickým kmenem, který je podle zdravotníků mírný ve srovnání se středoafrickým a jeho smrtnost je kolem jednoho procenta. V případě typu od povodí řeky Kongo to může být až deset procent, smrtnost pravých neštovic dosahovala až třiceti procent. Vyšší úmrtnost na nemoc hrozí u dětí a mladých dospělých a jedinců s oslabenou imunitou. Komplikace mohou opičí neštovice způsobit také v těhotenství.

Očkování proti opičím neštovicím

Za vysoce účinné je proti opičím neštovicím považované očkování proti pravým neštovicím, míra účinnosti dosahuje až 85 procent. Vzhledem k tomu, že tato závažná nemoc byla celosvětově vymýcena v roce 1980 a očkovací kampaň tedy skončila, je mladší populace vůči opičím neštovicím podstatně zranitelnější, než starší lidé.

Novější vakcína na bázi oslabeného živého viru vyvinutá společností Bavarian Nordic pro prevenci pravých i opičích neštovic byla schválena v Evropské unii, Spojených státech a Kanadě pod obchodními názvy Imvanex, Jynneos a Imvamune, ale zatím není široce dostupná.

Odborníci tak jako prevenci prozatím doporučují především vyhýbat se zvířatům a lidem, kteří by nemoc mohli přenášet a dodržování hygieny, hlavně důkladného mytí rukou. Možné je používat dezinfekci na bázi alkoholu. Při péči o pacienty jsou třeba ochranné prostředky.

Opičí neštovice v Česku

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic, řekl v úterý Seznam Zprávám šéf infektologické společnosti Pavel Dlouhý. Pacient se léčí v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Druhý nakažený člověk přibyl ve středu, mělo by jít o blízký kontakt prvního nakaženého, který byl potvrzen v úterý. O dvou dalších případech informovala ÚVN ve čtvrtek, jeden další odeslala k potvrzení pražská Fakultní nemocnice Bulovka.

Státní zdravotnický ústav (SZÚ) už před šířením nákazy varoval. Dodal však, že pravděpodobnost přenosu viru je bez sexuálního styku nízká.

Jaký je průběh onemocnění? A jak pomáhá očkování? Více najdete zde >>>