Pohřeb prince Philipa skončil britskou státní hymnou | E15.cz

Pohřeb prince Philipa skončil britskou státní hymnou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Britskou státní hymnou skončil pohřební obřad prince Philipa, manžela královny Alžběty II. Jeho rakev byla předtím spuštěna do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradu Windsor po asi 50minutovém obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny. 

K uctění památky prince Philipa dnes celá Británie držela minutu ticha. Princ zemřel minulý pátek ve svých 99 letech.

Pohřební obřad se konal v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Toho se vzhledem k pandemii účastnilo jen třicet hostů, převážně členů rodiny.

"Inspirovala nás jeho neochvějná loajalita vůči královně, jeho služba státu a Společenství (Commonwealth), jeho odvaha, statečnost a víra. Naše životy byly obohaceny výzvami, které před nás postavil, podporou, kterou nám dal, jeho laskavostí, humorem a lidskostí," řekl na začátku obřadu windsorský děkan David Conner.

Co vlastnil princ Philip

Jaké majetky vlastnil princ Philip

Krátce před tím, než ke kapli svatého Jiří vyrazil smuteční průvod, se poprvé od Philipova úmrtí objevila na veřejnosti jeho 94letá manželka, královna Alžběta II. Ve státní limuzíně značky Bentley následovala společně s průvodem speciálně upravený vůz Land Rover, který vezl Philipovo tělo. Na sedačce pohřebního vozu ležely rukavice a čepice patřící vévodovi z Edinburghu.

Podle dlouhodobých plánů se mělo pohřbu královnina manžela původně zúčastnit asi 800 osob, vzhledem k šíření koronaviru byl však počet lidí v kapli značně omezen.

Obřadu se zúčastnily mimo jiné všechny čtyři děti Philipa a Alžběty - jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a Edward - a také osm vnoučat, včetně Charlesových synů, princů Williama a Harryho.

Královna Alžběta šla podle médií příkladem i při pohřbu svého manžela, se kterým byla přes 73 let, a v kapli seděla stranou od ostatních. Další účastníci seděli rovněž odděleně, těsně u sebe jsou jen členové jednotlivých rodin.

Pohřební obřad odráží Philipovy vazby na armádu, kde působil v roli ceremoniálního velitele i jako člen námořnictva za druhé světové války. Celé smuteční slavnosti, jež předcházela obřadu v kapli svatého Jiří, se zúčastnilo na 700 příslušníků ozbrojených složek.

Kaple svatého Jiří je po staletí dějištěm královských svateb a pohřbů. Dnešní smuteční slavnost je však jednoduchá. Na Philipovu žádost se nesloužila mše a ani členové královské rodiny nepronesli smuteční řeči. Kromě windsorského děkana četl z bible rovněž arcibiskup z Canterbury.

Za předčítání všech Philipových oficiálních titulů a zvuku vojenských písní byla rakev vévody z Edinburghu spuštěna do královské krypty v kapli svatého Jiří, kde jsou ostatky dalších 24 zemřelých členů královské rodiny, včetně tří anglických králů. Hrobka však zřejmě nebude Philipovým místem posledního odpočinku. Po smrti Alžběty II. se jeho ostatky přesunou na královské pohřebiště u sídla Frogmore Estate nedaleko hradu Windsor.

Smuteční obřad skončil zmíněným zpěvem britské státní hymny. Ve Spojeném království dnešním dnem končí období státního smutku, pro členy královské rodiny však bude platit ještě další týden. Její členové se mohou účastnit veřejných akcí, budou však nosit černé pásky na ruce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video