Polsko začíná vyšetřovat nucené přistání letadla s opozičníkem v Minsku

Letoun s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem byl donucen přistát v Minsku

Letoun s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem byl donucen přistát v Minsku Zdroj: ČTK / AP / Mindaugas Kulbis

Polský generální prokurátor nařídil vyšetřování vynuceného přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku, na jehož plaubě byl poté zatčen běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič. Dotyčný letoun byl registrován v Polsku, a tak se tamní úřady domnívají, že případ spadá pod polskou jurisdikci.

Polská vláda podle soukromého rádia RMF se chystá nařídit státním aerolinkám LOT, aby při svých letech míjely běloruský vzdušný prostor. Podle mluvčího LOT žádné rozhodnutí ještě nepadlo, ale společnost zvažuje změnu leteckých tras.

Někteří vůdci členských zemí EU označili vynucené přistání letadla v Minsku za únos, poznamenal Reuters. „Očekáváme, že reakce Evropské unie bude velice silná a okamžitá,“ řekl náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński.

Běloruské úřady v neděli přiměly letoun Ryanair na lince z Atén do Vilniusu přistát v Minsku pod záminkou údajné bomby na palubě - a v doprovodu stíhačky MiG-29. Žádná bomba se nenašla, ale agenti státní bezpečnosti KGB si z paluby stroje odvedli opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterého zřejmě sledovali již v Aténách. Ve vlasti mu hrozí až 15 let vězení za „hromadné nepokoje“, jak úřady nazývají protesty proti zfalšování výsledků loňských prezidentských voleb, jejichž vítězem opět prohlásily dlouholetého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Dostal jsem už více než tisíc vyhrůžek, že budu další, koho režim dostane do Běloruska,“ prohlásil ve Varšavě Pratasevičův spolupracovník a spoluzakladatel opozičního zpravodajského portálu Nexta Scjapan Pucila. „Vzpomeňme si na Lukašenkův výrok, že občas není na právo čas,“ dodal podle televize TVN 24. Pucila připustil, že se obává o život, ale „musíme pokračovat v boji, protože chceme mít svobodnou a nezávislou zemi“. Bělorusko nyní podle aktivisty zažívá nejhorší represe od dosažení nezávislosti.

„Voláme SOS, voláme o pomoc. Prosíme o podporu, o reálnou podporu od Evropské unie,“ zdůraznila na tiskové konferenci uspořádané před běloruským velvyslanectvím v polské metropoli další opoziční aktivistka Jana Šostaková s tím, že se obává o životy lidí uvězněných v Bělorusku. „Nesmíme mlčet! Nic jiného než křik nám nezbývá,“ prohlásila a spustila křik trvající minutu.