Polští konzervativci mohou vládnout sami, získali těsnou většinu | E15.cz

Polští konzervativci mohou vládnout sami, získali těsnou většinu

Beata Szydlová a Jaroslaw Kaczynski
Beata Szydlová a Jaroslaw Kaczynski
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vítěz nedělních parlamentních voleb v Polsku, konzervativní euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), bude mít v nové dolní komoře Sejmu těsnou většinu 235 ze 460 mandátů.

Znamená to, že formace PiS někdejšího premiéra z let 2006-2007 Jaroslawa Kaczyńského získala potřebnou většinu k tomu, aby mohla sama vládnout. Taková situace v zemi od pádu komunismu v roce 1989 podle polských médií vznikla poprvé.

Dosud vládnoucí Občanské platformě (PO) premiérky Ewy Kopaczové připadne 138 mandátů, hnutí Kukiz'15 42 mandátů, straně Moderní.pl 28 mandátů a agrární Polské lidové straně (PSL) 16 mandátů. Jedním poslancem bude zastoupena německá menšina.

V horní komoře parlamentu pak bude mít PiS 61 senátorů a PO 34, PSL jednoho a čtyři senátoři budou nezávislí. Poprvé v novém parlamentu nebude zastoupena postkomunistická levice.

„Poláci si zvolili svou vládu a to musí ostatní Evropané respektovat,“ řekl o důsledcích voleb na evropské scéně bývalý premiér Donald Tusk, který liberály z PO dovedl k osmi letům vládnutí, než se loni v Bruselu ujal vedení summitů Evropské unie.

Apeloval na příští varšavskou vládu, aby se snažila rozptýlit pochyby o své příští zahraniční politice, jakož i zachovat postavení Polska v unii a dobré vztahy se sousedy.

Walesa závídí Kaczyńskému jasné vítězství

Vítězství euroskeptiků označila agentura Reuters za příklon země s 38 miliony obyvateli k nacionalismu a k nedůvěře vůči EU. Prý lze také čekat i třenice s klíčovými spojenci Varšavy v Bruselu.

Reuters také připomíná, že PiS slibuje zvýšit kontrolu státu nad ekonomikou, zdanit banky a zastavit privatizaci, jakož i snížit věk pro odchod do penze. Staví se proti přijetí eura i proti přijetí migrantů prchajících před válkou z Blízkého východu a Afriky.

První nekomunistický polský prezident z 90. let Lech Walesa v televizním rozhovoru připustil, že závidí tak jednoznačné vítězství svému někdejšímu spolupracovníkovi a později protivníkovi Jaroslawu Kaczyńskému. Doufá, že Kaczyński, který se podle něj dříve či později zase stane premiérem, využije této příležitosti ke změnám k lepšímu.

Nový parlament se má podle zákona sejít nejpozději do 24. listopadu, prezident Duda ještě přesný termín neohlásil. Za kandidátku na premiérku je zatím považována místopředsedkyně PiS Beata Szydlová, která stranu vedla ve volební kampani.

Petr Horký: Unijní šprt se vrací na hanbu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.