Propad o devět procent. MMF prudce zhoršil výhled ekonomiky Ukrajiny | E15.cz

Propad o devět procent. MMF prudce zhoršil výhled ekonomiky Ukrajiny

Vojáci ukrajinské armády
Vojáci ukrajinské armády
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond (MMF) prudce zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Na letošní rok počítá s propadem HDP o devět procent, zatímco ještě v dubnu předpovídal propad o 5,5 procenta. Fond v nedělní zprávě uvedl, že inflace na konci roku vystoupí až na 46 procent.

Ukrajina je na pokraji státního bankrotu. Tamní ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a také s dopady loňské anexe poloostrova Krym Ruskem.

Měnový fond výhled zveřejnil po skončení návštěvy své mise v Kyjevě. Tématem návštěvy byla kontrola dodržování podmínek schváleného úvěrového programu pro Ukrajinu. Podle MMF ukrajinské úřady podmínky programu o úvěrové pomoci plní, byť některé z nich se zpožděním.

„Dobré realizace programu se daří dosahovat navzdory výjimečně obtížnému prostředí, z části kvůli nedořešenému konfliktu na východě, který si v prvním čtvrtletí vybral na ekonomice větší daň, než se očekávalo,“ uvedl měnový fond. V souladu s tím tudíž zhoršil vyhlídky ekonomiky na letošek. Na odhadu vysoké míry inflace se podepsal vývoj směnných kurzů a také zvýšení cen energií.

Vývoj ukrajinské ekonomiky: Graphical visualization of Ukraine GDP Annual Growth Rate

Výkonná rada MMF v březnu schválila dohodnutý čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy dolarů. Celkově by Ukrajina měla během příštích čtyř let od mezinárodních věřitelů, k nimž patří také Evropská unie, získat 40 miliard dolarů (téměř bilion Kč).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.