Proti Lukašenkovi protestovaly desítky tisíc lidí, policie použila vodní děla | E15.cz

Proti Lukašenkovi protestovaly desítky tisíc lidí, policie použila vodní děla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Minsku se dnes sešly desetitisíce lidí, aby vyjádřily nesouhlas s autoritářskou vládou prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie proti nim krátce po začátku demonstrace použila vodní děla a několik lidí zatkla. Protesty se konaly i v dalších běloruských městech.

Záběry z Minsku ukazovaly davy lidí, které mířily do centra běloruské metropole, a maskované příslušníky bezpečnostních složek odvádějící protestující do minibusů. Organizace na ochranu lidských práv Vjesna uvedla, že zadrženo bylo dosud okolo 20 osob.

Masové protesty proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku letošního srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované; v Minsku se od té doby schází desítky tisíc lidí každou neděli.

Výsledky hlasování neuznává ani Evropská unie, která v pátek uvalila sankce na 40 běloruských činitelů, odpovědných podle Bruselu za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací. Je mezi nimi ministr vnitra, šéfka volební komise či policejní velitelé, samotný Lukašenko ale ne.

Dnešní protest demonstrující věnovali „politickým vězňům“, uvedl portál Nexta Live a zároveň vyzval, aby lidé pochodovali k minské věznici, kde jsou drženi účastníci předchozích srocení.

Běloruské úřady podobně jako při předchozích protestech do ulic Minsku nasadily pořádkovou policii, obrněná vozidla a vodní děla. Omezily také mobilní internet a omezily provoz veřejné dopravy.

Minsk v pátek zrušil všem zahraničním médiím akreditace, což novinářům ztížilo z místa informovat, poznamenává AFP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video