Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů, uvedl Navalnyj u soudu

Navalnyj u soudu: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

Navalnyj u soudu: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů Zdroj: profimedia.cz

Navalnyj u soudu: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů
Navalnyj u soudu: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů
3
Fotogalerie

Uvězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve svém vystoupení při odvolacím procesu v Moskvě označil režim vedený ruským prezidentem Vladimirem Putinem za nepřátele, zrádce a vrahy ruského lidu. Navalného řeč zachytil v online reportáži ze soudní síně server Mediazona. Sám Navalnyj je ve vězení, se soudem se spojil prostřednictvím videa.

„Žalobě obhajoby se nevyhovuje, rozsudek soudu první instance (je) beze změny,“ ohlásil verdikt soudce. Rozsudek tím vstoupil v platnost a Navalnyj bude převezen z nápravného zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti do vězení s přísnějším režimem, napsala agentura TASS. Pokrovské vězení se nachází asi 100 kilometrů od Moskvy.

Obhajoba žádá o zrušení verdiktu s tím, že vina jejich klienta nebyla prokázána. Prokurátorka naopak žádala ponechat březnový rozsudek bez změny.

Sám Navalnyj během procesu setrval v pokrovském vězení, vzdáleném asi 100 kilometrů od Moskvy, s se soudem se spojil prostřednictvím videa.

Blesk Podcast: Milenky, striptérky, dcery. Navalnyj odhalil Putinovo nitro

Video placeholde
• Jiří Marek

„Ruského soudu si neváží nikdo,“ poznamenal nyní opozičník. „Pohrdám vaším soudem, pohrdám vaším systémem, pohrdám vaším režimem,“ dodal. Následně označil Putinův režim za nepřátele, zrádce a vrahy ruského lidu. Soudce pak Navalného přerušil a vyzval jej, aby se vrátil k posuzované otázce. Navalnyj se ohradil, že mu trestní zákon dovoluje v posledním slově říci, co se mu zlíbí.

Ještě dříve připomněl, že „posledních slov“ měl v poslední době asi sedm a že obvykle jej přerušovali a „vypípávali“, jakmile začal hovořit o ruské válce proti Ukrajině.

„Nelíbí se vám, když mluvím o válce? Pak tuto válku použiji jako metaforu pro vaše soudy. Tato válka, stejně jako vaše soudy, je postavena výhradně na lži, bez jediného pravdivého slova“, řekl.

Soudce znovu přerušil Navalného, když vzpomínal, že nikdo nevěřil varováním americké rozvědky o chystajícím se útoku Ruska na Ukrajinu.

„Můžete mě přerušit a vypnout, ale řeknu vše, co se chystám říct,“ zareagoval Navalnyj. „Jak by všem bylo bez vás krásně! Je třeba, abyste nechali všechny na pokoji, odpojili se od Ukrajiny, od obyčejných lidí! Váš čas není navždy a váš čas uplyne. Až budete všichni hořet v pekle, přikládat dřevo pod kotel budou vaši předci, kteří si nepřáli, abyste rozpoutali nové války v 21. století,“ prohlásil.

Pětačtyřicetiletý kritik ruského režimu se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj z otravy obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i samotný fakt otravy, potvrzený západními experty.

Policie opozičníka po návratu do vlasti zatkla a nyní si odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Navalnyj označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni vypukly kvůli jeho uvěznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly. Úřady mezitím Navalného organizace označily za „extremistické“ a zakázaly je.

V březnovém procesu pak Navalného odsoudili za podvod, když sbíral peníze na svou prezidentskou kampaň, přestože věděl, že jej úřady do voleb nepustí.

Březnový rozsudek i celý soudní proces kritizovaly západní státy. Americké ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo „zinscenovaný“ a „hanebný“ soud. Mluvčí Ned Price před novináři označil rozsudek za další příklad rostoucích represí, které mají umlčet opozici, potlačit odlišné názory a kritiku války na Ukrajině. Verdikt ostře kritizovalo Německo jako „zjevnou svévoli“ a „součást systematického využívání ruského soudního systému proti disidentům a politické opozici“. Ke kritice „politicky motivovaného verdiktu“ se přidala i česká diplomacie.