Řecko kvůli důchodcům znovuotevře tisícovku bankovních poboček | E15.cz

Řecko kvůli důchodcům znovuotevře tisícovku bankovních poboček

Zavřená řecká banka
Zavřená řecká banka
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko ve středu obnoví provoz tisícovky bankovních poboček kvůli penzistům, kteří nepoužívají platební karty umožňující výběr peněz z bankomatů. Oznámilo to tamní ministerstvo financí. Důchodci si tento týden budou moci vybrat maximálně 120 eur (zhruba 3300 korun) na osobu. Pro ostatní účely by měly banky zůstat zavřené minimálně do pondělí, napsala agentura Reuters.

Uzavření bank je součástí opatření omezujících pohyb kapitálu. K těm vláda tento týden přikročila poté, co Evropská centrální banka (ECB) přestala navyšovat nouzové financování pro řecké banky.

Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur (zhruba 1600 korun). Mnozí starší lidé však platební karty nepoužívají, a nemohou si tak z bankomatů vybrat své důchody, píše Reuters.

Situace kolem Řecka se zdramatizovala poté, co premiér Alexis Tsipras o víkendu vyhlásil na 5. července referendum o plánech mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Eurozóna poté zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet už dnes.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video