Řecko neobvykle sloučí splátky do jedné, jako Zambie před 40 lety | E15.cz

Řecko neobvykle sloučí splátky do jedné, jako Zambie před 40 lety

Ilustrační foto z Řecka
Ilustrační foto z Řecka
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silně zadlužené Řecko oznámilo Mezinárodnímu měnovému fondu, že sloučí všechny červnové splátky do jedné, v celkovém objemu 1,6 miliardy eur (44 miliard korun) a pošle je až na konci měsíce. MMF vzal oznámení na vědomí. Pravidla fondu tento postup umožňují, jde ale spíše o neobvyklý krok, který podle listu Financial Times naposledy před zhruba 40 lety využila Zambie.

Odklad má umožnit Aténám vyjednávat do konce června s mezinárodními věřiteli o uvolnění dalších úvěrů strádajícímu Řecku výměnou za další tvrdá hospodářská opatření.

První splátku 300 milionů eur měly Atény uhradit už v pátek 5. června a poslední 19. června. „Řecké úřady dnes informovaly fond, že mají v plánu spojit čtyři červnové platby do jedné, která je nyní splatná 30. června,“ sdělil mluvčí MMF Gerry Rice.

„Na základě rozhodnutí výkonné rady MMF přijatého koncem 70. let mohou členské země požádat o svázání více splátek jistiny, které jsou splatné v kalendářním měsíci,“ upozornil mluvčí fondu s tím, že do sloučení splátek nemohou být zahrnuty platby úroků.

Rice toto opatření zdůvodnil potřebou překonat případné administrativní komplikace vyplývající z více plateb následujících po sobě v příliš krátkém období.

Šéfka MMF Christine Lagardeová dnes přitom vyjádřila přesvědčení, že Řecko první splátku ve výši 300 milionů eur v pátek skutečně splatí.

Jan Bureš: Ohrané řecké letní hity

Financial Times: Řecko je krok od platební neschopnosti

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.