Římané prozatím uhájili neomezenou spotřebu vody, od září může být na příděl | E15.cz

Římané prozatím uhájili neomezenou spotřebu vody, od září může být na příděl

Římané prozatím uhájili neomezenou spotřebu vody, od září může být na příděl
Řím
• 
ZDROJ: profimedia.cz - ilustrační foto

ČTK

Římané nebudou mít vodu na příděl, jak jim kvůli suchu hrozilo. Orgány místní správy se dohodly s ministerstvem životního prostředí a římská vodárenská společnost ACEA bude moci nadále čerpat vodu z Braccianského jezera ležícího na sever od italské metropole. 

Zhruba polovině obyvatel Říma, tedy 1,5 milionu osob, hrozilo kvůli dlouhému suchu zavedení přídělového systému na vodu. ACEA bude nadále odebírat vodu z Braccianského jezera, jehož hladina povážlivě klesla, ale v menším objemu.

Odběr klesne ze stávajících 900 litrů za sekundu na 400 litrů za sekundu, a to do 10. srpna. Do konce měsíce bude ACEA moci čerpat o polovinu méně, tedy 200 litrů za sekundu. Dohoda situaci řeší pouze do počátku září, uvedl zpravodajský server Il Fatto Quotidiano.

Změnit vodu na víno zatím nedokážeme. Ale slanou vodu na sladkou ano

"Římská radnice a společnost ACEA by se měly zaměřit na svou práci, do níž spadá i údržba vodovodní sítě a budování vodohospodářské infrastruktury," řekl italský ministr životního prostředí Gian Luca Galletti. Ten už dříve kritizoval, že 44 procent objemu vody se na cestě do domácností ve středoitalském regionu Lazio ztratí v zastaralém potrubí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!