Ruská armáda znovu může využívat íránskou leteckou základnu | E15.cz

Ruská armáda znovu může využívat íránskou leteckou základnu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Navzdory domácí i zahraniční kritice dnes íránský ministr obrany Hosejn Dehkán prohlásil, že Rusko může znovu využívat íránskou leteckou základnu k úderům v Sýrii. "V případě nutnosti mohou Rusové nadále využívat naši základnu k vojenským operacím (proti teroristickým milicím Islámského státu)," řekl ministr podle citace agentury DPA.

Svou základnu u Hamedánu dal Írán Rusům poprvé k dispozici pro jejich údery na základny IS v Sýrii letos v létě. Vláda v Teheránu uváděla na obhajobu takové spolupráce argument, že jde o boj proti regionálnímu a globálnímu nebezpečí.

Využívání základny ruskými letouny ale vyvolalo v íránském parlamentu ostré protesty. Kritici označovali příslušnou dohodu s Ruskem za protiústavní. Koncem srpna předseda íránského parlamentu Alí Larídžání ujistil, že Íránci "nedali základnu Rusům". "K přistání a startům ruských bojových letounů dochází jen kvůli dotankování," prohlásil.

Pro uklidnění poslanců ale byla spolupráce s Ruskem pozastavena, i když ne zcela zrušena.

Teherán a Moskva patří k hlavním spojencům syrského prezidenta Bašára Asada a pomáhají mu udržet se u moci. Írán podporuje vládu prezidenta Asada v Damašku, zdůraznil dnes ministr Dehkán. Proto je prý také Teherán připraven "společně se svými přáteli jako je Rusko" touto formou pomáhat syrské vládě při vojenských operacích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video