Ruská policie zadržela opozičního politika Navalného | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ruská policie zadržela opozičního politika Navalného

Ruská policie zadržela opozičního politika Navalného
uský ústavní soud se odmítl zabývat stížností vůdce ruské opozice Alexeje Navalného na odmítnutí jeho kandidatury v březnových prezidentských volbách
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ruští policisté dnes v centru Moskvy zadrželi opozičního předáka Alexeje Navalného, který se krátce předtím připojil ke svým přívržencům. Navalného stoupence, kteří protestem vyzývali k bojkotu voleb, policisté vyzvali k rozchodu. Agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Moskvě na několik desítek, agentura TASS na několik stovek. Podle serveru Newsru.com se nepovolených protestů v Moskvě a Petrohradu účastní několik tisíc lidí.

Kromě tradičních pokřiků "Rusko bez Putina" a "Putin je zloděj" dav v Moskvě skandoval i slogan ve smyslu, že čtvrté období nynějšího prezidenta Vladimira Putina má být vězeňské.

Navalnyj dnes pořádá v desítkách měst celostátní protest na podporu bojkotu březnových prezidentských voleb, v nichž mu jako vyzyvateli prezidenta Putina nebyla umožněna účast. Podle úřadů kvůli pravomocnému odsouzení k podmíněnému trestu.

Policisté se snažili Navalného zadržet v jeho bydlišti, jako již několikrát před ohlášenými protesty. Tentokrát byl jeho byt prázdný, a tak jej zatkli až na demonstraci, uvedla agentura AFP.

Ruský prezidentský kandidát Navalnyj neuspěl, ústavní soud jeho stížnost řešit nebude

Ještě před zatýkáním policisté vtrhli do moskevské kanceláře Navalného Fondu boje proti korupci (FBK). Policisté podle mluvčí fondu vylomili dveře a zadrželi několik Navalného spolupracovníků. Své počínání vysvětlovali telefonátem, že je v kanceláři bomba a že budovu musejí vyklidit a prohledat. Policisté podle serveru Newsru.com vtrhli i do studia, odkud Navalného spolupracovníci zajišťovali přenos z demonstrací z desítek měst v různých regionech Ruska.

"Koukejte, oni přesně vědí, kde je bomba! V žádné prázdné kanceláři FBK, ale právě ve studiu. Nejspíše přímo v kameře, kterou musejí okamžitě vypnout," prohlásil ironicky jeden ze spolupracovníků fondu Georgij Alburov. Policisté prý zareagovali poznámkou, že tam bombu dal nejspíš vedoucí studia. Pak odvezli vedoucího, režiséra, právníka a také manažera studia.

Specializovaný server OVD-Info, monitorující policejní strážnice, během dopoledne napočítal skoro 90 zatčených demonstrantů po celé zemi.

Rusové budou volit prezidenta 18. března. Jednoznačným favoritem je podle průzkumů Putin.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!